Scenariusz na zajęcia rozwijające komunikowanie się
Cel ogólny:
1.Rozpoznawanie, wskazywanie i nazywanie emocji.
2.Rozwijanie umiejętności werbalnego i pozawerbalnego wyrażania emocji.
Cele szczegółowe:
1.Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania.
2.Rozwijanie umiejętności odpowiadania na pytania.
3.Wzbogacanie słownictwa biernego i czynnego ucznia.
4.Rozpoznawanie, wskazywanie i nazywanie emocji : radość, smutek, złość, zdenerwowanie.
5.Przedstawianie emocji za pomocą mimiki, gestów, mowy ciała.
6.Rozwijanie percepcji wzrokowej – obserwacja obrazków, wskazywanie elementów na obrazkach, czytanie globalne.
7.Usprawnianie percepcji słuchowej.
8.Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie i zabawie muzyczno - ruchowej
9.Kształtowanie umiejętności naśladowania ruchów.
10.Usprawnianie małej motoryki i koordynacji wzrokowo – ruchowej: składanie obrazka z dwóch elementów, dopasowywanie obrazka mimiki do sytuacji.
Metody:
- oparte na słowie – pogadanka, piosenka na powitanie: ”Szczęśliwym być", tekst wiersza D. Jasica „Jak się zmieniam”,
- oparte na obserwacji – pokaz ilustracji, obrazków, planszy dydaktycznej, etykiety z nazwami emocji,
- oparte na ćwiczeniach praktycznych – składanie obrazka z dwóch elementów w całość, dopasowanie mimiki do obrazka sytuacji, zabawa muzyczno – ruchowa, ćwiczenia naśladowcze.
Formy pracy:
indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne:
- plansza dydaktyczna, obrazki, etykiety, tekst wiersza, tekst piosenki, płyta CD, odtwarzacz płyt, karty pracy, zestaw do ćwiczeń „Kocham mówić – powiedz, co odczuwasz” J.Cieszyńskiej”, gra dydaktyczna „Memo- emocje”.
Uczestnicy zajęć: uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 1,
Czas: 45 minut
Przebieg zajęć:
1 Zajęcia wprowadzające
a) zabawa ruchowa - piosenka na powitanie „Szczęśliwym być” – ilustrowanie ruchem piosenki:
„Gdy poczujesz szczęścia smak z nami klaszcz.
Kiedy szczęścia smak poczujesz, pokaż nam to, tak jak umiesz.
Gdy poczujesz szczęścia smak z nami klaszcz.
Gdy poczujesz szczęścia smak z nami skacz.
Kiedy szczęścia smak poczujesz, pokaż nam to, tak jak umiesz
Gdy poczujesz szczęścia smak z nami skacz.
Kiedy szczęścia smak poczujesz skacz i klaszcz.
Wraz z nami szczęście swoje pokaż wszystkim
Kiedy szczęścia smak poczujesz skacz i klaszcz.”
b) wprowadzenie do tematu – oglądanie różnych obrazków, zdjęć przedstawiających emocje, rozmowa wprowadzająca do tematu.
2. Zajęcia właściwe:
a) słuchanie wiersza D. Jasicy „Jak się zmieniam”:
„W ciągu dnia miewam różne humory:
Inną mam minę, gdy jestem wesoły,
inną, gdy jestem chory.
Gdy się boję krzyczę – Ooo!
Gdy jestem zły -mówię Yyy!
Gdy się denerwuję – nieładnie maluję.
Czasem jestem też znudzony – wtedy czytam książkę i już jestem zadowolony.”
b) ilustrowanie fragmentów wiersza symbolami wyrażającymi emocje: radość, smutek, strach, złość, znudzenie, zdenerwowanie;
c)wyrażanie mimiką emocji przedstawionych w wierszu,
d) rozmowa na temat „Kiedy jestem wesoły, kiedy jest mi smutno” w oparciu o ilustracje „Kocham mówić – powiedz, co odczuwasz” J.Cieszyńskiej;
e) dopasowanie etykiet pod obrazki „Jestem wesoły”, „Jestem smutny”, „Jestem zły”, „Jestem zdenerwowany”, „Boję się”, „Jestem znudzony”;
f) składanie obrazka z dwóch elementów „mimika twarzy” i przyklejanie na karton;
g) zabawa – „Dokończ zdanie...”
- Jestem zły gdy ...
- Cieszę się gdy ...
- Jestem smutny gdy ...
h) Układanie gry dydaktycznej „Memo emocje”.
3. Zakończenie zajęć:
a) podsumowanie zajęć,
b) porządkowanie miejsca pracy,
c) powieszenie na tablicy prac uczniów,
d) ocena aktywności uczniów.