Scenariusz zajęć dydaktycznych
GRUPA – 5-latki
TEMAT TYGODNIOWY: Dbamy o Ziemię
TEMAT DNIA: Widzimy, słyszymy
CELE OGÓLNE:
– budzenie wrażliwości na piękno przyrody zachęcenie dzieci do dbania o czystość środowiska,
–rozwijanie percepcji słuchowej
– skupianie uwagi na szeregach, wychwytywanie powtarzających się układów rytmicznych i kontynuowania rytmów w sytuacjach zadaniowych
– rozwijanie sprawności: matematycznej, rytmicznej, manualnej i ruchowej
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
¬– przelicza kropki na kartonikach
– wykonuje odpowiednią liczbę przysiadów
– rozpoznaje do jakiego pojemnika wrzucamy: szkło, papier, plastik, metal
– układa rytmy
– przenosi kartoniki za pomocą słomki
– koloruje pojemniki na śmieci
–śpiewa piosenkę
METODY:
–słowna, działań praktycznych, objaśnienia i instrukcje
FORMY:
- zbiorowa
- indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
– kubek, kartoniki z kropkami, kartoniki z pojemnikami na śmieci, płyta CD z nagraną piosenką
Przebieg zajęć
1. Zabawa matematyczna „Krążący kubeczek” ¬¬– Dzieci siedzą w kole, gdy gra muzyka podają sobie kubeczek z rąk do rąk. Gdy muzyka cichnie, osoba, która trzyma kubeczek wyjmuje kartkę i wykonuje tyle przysiadów ile jest kropek a kartce. Dzieci odgadują ile było kropek. Kartka wraca do kubeczka. Zabawa toczy się dalej.
2. Zabawa ruchowa „Ziemia, woda, powietrze” – Dzieci stoją w rozsypce, zwrócone twarzami do nauczyciela.
Na hasło: Ziemia –¬ dotykają dłońmi podłogi, przykucają jednocześnie.
Na hasło Woda – chwytają dłońmi za kolana.
Na hasło: Powietrze – wskazują przestrzeń nad głową.
3. Zabawa dydaktyczna „ Segregacja śmieci” – przypomnienie do jakiego koloru pojemnika wrzucamy: plastik, szkoło, papier, metal.
4. Zabawa matematyczna „Pojemniki na śmieci” – układanie rytmów. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartoniki z pojemnikami na śmieci ( każdemu po dwa niebieskie, dwa czerwone, dwa zielone, dwa żółte). Nauczyciel układa rytmy na dywanie i prosi, aby dzieci ułożyły tak samo./x3
Nauczyciel zaprasza jedno dziecko, aby na głos odczytało ułożone kolory, a pozostałe dzieci sprawdzają czy mają tak samo. Zabawę powtarzamy trzy razy. Następnie nauczyciel prosi inne dziecko, aby ono ułożyło rytm dla całej grupy.
Nauczyciel wypowiada na głos kolory pojemników i dzieci je układają.
Dalej następuje zmiana i zamiast nauczyciela wybrane dzieci proponują układ rytmiczny dla innych.
5. Zabawa słuchowa – nauczyciel wystukuje rytm na bębenku dzieci układają kartoniki z uwzględnieniem ilości uderzeń i odległości czasowych między nimi.
6. Zabawa ze słomką „Segregujemy pojemniki” – dzieci za pomocą słomki przenoszą pojemniki w odpowiednie miejsce na dywanie.
7. Ćwiczenie graficzne – kolorowanie rysunków pojemników na śmieci na odpowiednie kolory.
8. Zabawa ruchowa z piosenką „Duszki leśne”.