SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY 3,4,5 LATKÓW
Data: 16.02.2009 r.
Prowadząca: Anna Stasiak – Sprawka
Cel ogólny (podstawa programowa)
wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie;
Cele pośrednie
określanie pogody i zjawisk atmosferycznych dla zimy: np. śnieg;
eksperymentowanie: poznawanie właściwości śniegu w trakcie zabawy;
Cele operacyjne
dz. wymienia elementy pogody charakterystyczne dla zimy: temperatura, opady, wiatr;
dz. wymienia właściwości fizyczne śniegu tj. zimny; suchy- mokry; twardy- miękki; czysty-brudny- w oparciu o własne eksperymentowanie;
dz. przestrzega przyjętych umów zachowania podczas zabaw na śniegu.
dz. układa szablony śnieżynek wg kształtu;
dz. słucha opowiadania czytanego przez nauczyciela;
dz. recytuje fragmenty wierszy;
dz. śpiewa piosenki o tematyce zimowej;
Formy pracy
praca indywidualna
praca zespołowa
praca zbiorowa
Metody
czynne
słowne
oglądowe
ZAJĘCIE PRZEPROWADZONE Z „KONIECZNOŚCI CHWILI” I ZORGANIZOWANE W CIĄGU CAŁEGO DNIA POBYTU DZIECI W PRZEDSZKOLU
W czasie pobytu dzieci w przedszkolu – nawiązanie do aktualnego stanu pogody ( padający śnieg i mróz). Inspiracją do przeprowadzenia zajęcia były pytania stawiane przez dzieci:
- dlaczego pada śnieg?
- jakie kształty mają płatki śniegu?
- czy śnieg można jeść?
PRZEBIEG:
1.Obserwowanie przez okno padającego śniegu – wrażenia dzieci, radość i zadowolenie z możliwości jeżdżenia sankami.
2.Słuchanie wiersza „SPACER MALUCHÓW”- I. Suchorzewskiej
Pada śnieżek biały,
Puszysty i suchy,
Idą na spacerek
Z przedszkola maluchy
Chrupią pod nogami
Zmarznięte kałuże,
Gubi Jaś kalosze,
Bo trochę za duże
Pada śnieżek biały,
Już go po kolana.
Lepią dzieci razem
Śmiesznego bałwana.
3.Odpowiedź na zadane przez dzieci pytanie : „ Dlaczego pada śnieg?” – Płynące nad nami chmury zawierają miliony kropelek wody i kiedy wysoko jest bardzo zimno, kropelki zamieniają się w kryształki lodu, sklejają się ze sobą, stają się cięższe i spadają na ziemię jako płatki śniegu.
4.Oglądanie ilustracji z miesięcznika „Focus” nr 1/2007 przedstawiające różnorodność kształtów płatków śniegowych.
5.Zestaw zabaw ruchowych wg. K. Wlaźnik " Wychowanie fizyczne w przedszkolu"
Wiatr i śnieżynki. Wiatr wieje – nauczyciel potrząsa tamburynem, śnieżynki wirują – dzieci biegają; gdy wiatr przestaje wiać – tamburyno cichnie, śnieżynki spadają na ziemię – dzieci wykonują przysiad podparty.
Śnieg pada. Dzieci podnoszą ręce w górę i opuszczają je stopniowo w dół, obracają się dookoła i przysiadają.
Toczymy bryłę śnieżną. Chód z niskim skłonem tułowia w dół i praca ramion, które naśladują toczenie kul.
Lepimy bałwana. Skłon w dół, obejmowanie brył śnieżnych i ustawianie ich jedna na drugiej. Wspięcie na palce, dorabianie bałwanowi oczu, ust, nosa.
Rzuty śnieżkami do bałwanka. Rozkrok, skłon w dół, naśladowanie lepienia śnieżek i rzutu przed siebie lewą i prawą ręką.
Taniec wokół bałwanka. Dzieci tworzą koło i posuwają się podskokami zmiennymi, odbijając się raz prawą, raz lewą nogą.
Marsz parami ze śpiewem znanej piosenki.
6.Wyjście na podwórko przedszkolne – obserwowanie płatków śniegu spadającego na ziemię oraz gwiazdek śniegowych, które są dobrze widoczne na rękawach kurtki, szaliku, czapce.
7.Zwrócenie uwagi dzieci, aby nie jadły śniegu, nawet tego, który wydaje się być bardzo czysty.
8.Przyniesienie do przedszkola śniegu w słoiczku. W czasie, gdy dzieci wierzchnie okrycia w szatni, śnieg się roztopił. Wspólnie oglądamy brudną wodę. Nauczyciel przefiltrowuje wodę przez gruby kawałek gazy- oglądanie zawartości gazy.
9.Zwrócenie uwagi dzieci na zanieczyszczenia, których jest bardzo dużo już w powietrzu i wszystkie osiadają na ziemi wraz ze śniegiem, deszczem itp.
10.Wspólna zabawa przy piosence „TUPU, TUP PO ŚNIEGU” sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak
I. Przyszła zima biała, śniegu nasypała
Zamroziła wodę, staw przykryła lodem.
Ref. Typu, tup po śniegu
Dzeń, dzień, dzeń na sankach
Skrzypu, skrzyp na mrozie,
Lepimy bałwanka.
II. Krzyczą głośno wrony, marzną nam ogony.
Mamy pusto w brzuszku, dajcie nam okruszków.
11.Praktyczna działalność dzieci - układanie gwiazdek śniegowych – odpowiedź na pytanie „ Czy płatki śniegu zawsze tworzą gwiazdki?”
Dzieci otrzymują dużą ilość wyciętych z papieru sześciokątów, z których układają różne figury (powstają różnorodne gwiazdki- nie uda się ułożyć z nich koła ani kwadratu). Płatki śniegowe mają zawsze kształt gwiazdeczek.
Zajęcia przeprowadziła
mgr Anna Stasiak – Sprawka
nauczyciel oddziału przedszkolnego
Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
w Różankach