Scenariusz Dnia Pluszowego Misia
Imię i nazwisko nauczyciela: Joanna Ryba
Uczestnicy: dzieci z wszystkich grup
Data: 28.11.2016
Czas realizacji: 30 minut
Temat zajęć: Dzień Pluszowego Misia – obchodzimy właśnie dzisiaj
Cele ogólne:
Integrowanie dzieci z wszystkich grup przedszkolnych,
Kultywowanie tradycji obchodzenia dnia ulubionej zabawki
Uwrażliwienie dzieci na dbanie o zabawki
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Bierze udział w zabawach,
Słucha uważnie wiersza,
Opowiada treść wiersza,
Wie, ze należy dbać o zabawki,
Orientuje się w schemacie własnego ciała oraz przestrzeni,
Śpiewa piosenki,
Recytuje wiersz,
Metody nauczania: słowna, czynna
Środki dydaktyczne: pluszowe zabawki (dzieci przynoszą swoje zabawki), magnetofon, nagranie piosenek o pluszowym misiu, nagranie piosenki „Misie dwa”, tekst wiersza Cz. Janczarskiego „Naprawimy misia”, tekst wiersza „Miś”
Formy nauczania: indywidualne, zbiorowe
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci
Dzieci spotykają się na korytarzu przedszkolnym zaproszone przez muzykę o bohaterze obchodzonego święta – pluszowym misiu.
2. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Naprawimy misia” i omówienie wiersza
Dzieci słuchają uważnie wiersza recytowanego przez nauczyciela. Dzieci opowiadają treść wiersza. Opowiadają o tym jak należy dbać o zabawki swoje, kolegów oraz przedszkolne. Wymieniają sposoby naprawy misia.
3. Zabawa ruchowa z misiem
Dzieci biorą swoje pluszowe zabawki w ręce i umieszczają misia zgodnie z wskazówkami nauczyciela: nad głowę, za plecy, przed siebie, pod kolano, na brzuch, pod pachę, na ręce, między kolanami.
4. Zabawa muzyczno-ruchowa „Misie dwa”
Dzieci dobierają się w pary i tańczą do muzyki wykonując ruchy pokazywane przez nauczyciela, w przerwach między zwrotkami dzieci szukają sobie nowej pary do tańca.
5. Nauka wierszyka „Miś”
Dzieci powtarzają słowa wiersza za nauczycielem. Wykonują gesty zaproponowane przez nauczyciela, trzymając swojego misia w dłoniach.
6. Zabawa ruchowa „Niedźwiadek”
Dzieci śpiewają i wykonują ruchy naśladując nauczyciela. Dzieci zamieniają się w zabawie w małe misie, duże misie, wolne misie i szybkie misie, wykonują poznane ruchy.
7. Rozdanie nagród w konkursie na „Portret pluszowego misia”
Nauczycieli rozdają dyplomy oraz nagrody dzieciom, które wzięły udział w konkursie na „Portret pluszowego misia”. Podziękowanie dzieciom za udział w konkursie oraz zabawie z okazji dnia pluszowego misia.
8. Zabawa muzyczno-ruchowa „Pociągi”
Dzieci ustawiają się w pociąg, za swoimi nauczycielkami. Pociągi jeżdżą po korytarzu i wjeżdżają na stacje do swoich sal.
Załącznik:
Naprawimy misia
Kto misiowi urwał ucho?
No, kto? – pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł, biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para.
Naprawimy szkodę zaraz!
O już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba
Miś
Miś jest mały i puchaty
mis jest fajny i kudłaty
miś jest gruby jak ta kula
misia zawsze się przytula
lecz czasami też tak bywa
że się o nim zapomina
a więc wezmę misia czule
i do siebie go przytulę