SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat tygodnia: Poznajemy zwierzęta
Temat dnia: Liczymy zwierzęta
Cele główne zajęć:
• rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego poprzez zastosowanie
aktywizujących metod nauczania,
• rozwijanie umiejętności przeliczania elementów w zbiorach
• rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- utrwala wiadomości na temat zwierząt
- potrafi rozróżniać i naśladować głosy zwierząt
- wie, jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli zwierząt
- potrafi zaśpiewać piosenkę o zwierzętach
- rozwiązuje zagadki o zwierzętach
- sprawnie przelicza elementy w zbiorze
- potrafi zgodnie współdziałać w grupie
- rytmicznie dzieli nazwy zwierząt
- układa wzór złożony z figur geometrycznych
Metody: „mapa pamięci”, elementy dramy, rozmowa kierowana, elementy pedagogiki
zabawy.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: rysunki zwierząt, puzzle obrazkowe, zagadki o zwierzętach, kaseta z nagranymi odgłosami zwierząt, piłka, obrazek lasu, stawu, łąki, gospodarstwa wiejskiego, figury geometryczne, piosenki o zwierzętach, hula-hop, klocki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I.
1. Wprowadzenie do tematu zajęć - wysłuchanie nagranych na płycie dźwięków i rozpoznawanie głosów zwierząt.
2. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach. Wyszukiwanie odpowiednich ilustracji przygotowanych przez nauczyciela. Dzieci, udzielając odpowiedzi na zagadki, wybierają ilustrację danego zwierzęcia.
ZAGADKI:
• Zagadka to będzie niedługa: wlazł sobie na płotek i mruga. (kot)
• Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom chętnie służy na złych warczy, szczeka. (pies)
• Swym barwnym grzebieniem, czesać się nie może. Budzi ludzi codziennie, gdy świta na dworze. (kogut)
• Choć się zielonej trawy naje, to białe mleko daje. (krowa)
• Cztery kopytka, rogi i bródka...Już wiesz, kto wyjadł kapustę z ogródka. (koza)
3. Nazywanie zwierząt przedstawionych na obrazkach. Rytmiczne dzielenie ich naw.
4. Zabawa dydaktyczna. Nauczyciel pokazuje obrazek lasu, stawu, łąki i gospodarstwa wiejskiego. Następnie pokazuje obrazki zwierząt i prosi o przyporządkowanie do odpowiedniego środowiska, w którym żyją.
5. Ukryty obrazek – ćwiczenie spostrzegawczości ,,Co to za zwierzę?” Nauczyciel umieszcza na tablicy obrazki zwierząt zakryte wyciętymi kołami. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie jakie zwierzę kryje się pod kołami, przy jak najmniejszej liczbie odkrytych kół.
II.
1. Liczymy zwierzęta – ćwiczenia w liczeniu. Nauczyciel gromadzi w czterech obręczach różną liczbę obrazków zwierząt (od jednego do czterech). Dzieci liczą obrazki i układają przed obręczami odpowiednią liczbę klocków.
•Dzieci dokładają do obręczy tyle obrazków zwierząt, aby w każdej było ich cztery i układają pod nimi odpowiednią liczbę klocków. Określają, czy w każdej obręczy są cztery obrazki zwierząt i ile tych obrazków dołożyły.
•Dzieci dostrzegają rytm w ciągu obrazków.
•Nauczyciel przyporządkowuje zwierzętom określone figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt. Układa wzór złożony z figur geometrycznych, np. trójkąt, koło, koło kwadrat , kwadrat, koło. Zadaniem dzieci jest ułożenie pod spodem odpowiednich obrazków zwierząt.
2. Śpiewanie piosenki pt. „Popatrzcie na jamniczka”.
3. Tworzenie „mapy pamięci”- praca w grupach. Dzieci układają puzzle. Jest to rysunek przedstawiający zwierzę z wiejskiego podwórka. Następnie dobierają odpowiednie obrazki i ustalają jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli tych zwierząt. Przedstawienie wyników swojej pracy pozostałym grupom.
III.
1. Zabawa rytmiczna ,,Wyprawa do dżungli”. Nauczyciel umieszcza w różnych miejscach sali przeszkody, które muszą pokonać dzieci – podróżnicy – w ostrożny sposób, aby dojść do murzyńskiej osady położonej w wyznaczonym miejscu sali.
•Gęste zarośla – dzieci odsuwają rękami gałęzie, przeciskają się ostrożnie przez gęstwinę
•Strumień a w nim krokodyl – przeskakują przez niego szybko, jednym susem
•Śpiący lew – obchodzą go powoli, cicho, na palcach
•Szczelina skalna (krzesło lub hula-hop) – muszą się pod nimi przeczołgać. Dzieci ustawiają się parami i ruszają w drogę
Po dotarciu podróżników do osady wszyscy tańczą taniec murzyński przy nagraniu piosenki ,,Dżungla”.
2. Improwizacja ruchowa do piosenki ,,Dżungla”.
3. Dokończ zdania. Dzieci siadają w kole. W jego środku jest nauczyciel z piłka. Toczy piłkę do kolejnych dzieci i wypowiada część zdania, które dziecko musi dokończyć, np.
Żyrafa ma długą ...(szyję)
Wąż nie ma ....(nóg)
Wielbłąd ma jeden lub dwa .....(garby)
Zebra jest w biało-czarne .....(pasy)
Krokodyl roni ....(łzy)
4. Zabawy dramowe i improwizacje ruchowe.
Zgadnij, jakie to zwierzę - losowanie przez chętne dzieci kartoników z ilustracjami różnych zwierząt. Dziecko naśladuje ruchem, głosem swoje zwierzę lub je opisuje.
5. Praca plastyczna