Konspekt
Grupa: 5,6 latki
Temat: Wizyta w zoo.
Cele ogólne:
-integracja rodziców i dzieci
- utrwalenie poznanych wiadomości z zakresu edukacji matematycznej
- Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym.
- utrwalenie umiejętności językowych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa zwierzęta mieszkające w zoo
- rozpoznaje zwierzęta po odgłosie
- potrafi wypowiedzieć się na określony temat
- liczy w zakresie 10
- tworzy zbiory
- porównuje liczebność zbiorów
- rozwiązuje proste zadania tekstowe
- okazuje szacunek dla zwierząt
- współpracuje w grupie z innymi dziećmi
- pokonuje trudności podczas wykonywania zadań
- oczekuje na swoją kolej odpowiedzi
- wypowiada się całymi zadaniami dbając o poprawność gramatyczną swojej wypowiedzi
-aktywnie uczestniczy w zabawach
- rozwija sprawność manualną ręki i ruchową ciała.
- śpiewa piosenkę w j. angielskim
- zna nazwę wybranych zwierząt w j. angielskim
- rozumie proste polecenia wydawane w j. angielskim
- używa prostych zwrotów w j. angielskim
- okazuje szacunek dla otaczającej przyrody
- współpracuje w grupie z innymi dziećmi
-szanuje wytwory pracy innych dzieci
- pokonuje trudności podczas wykonywania zadań
Metody:
-czynna
-żywego słowa
- oglądowa
Formy pracy:
-zbiorowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne:
Temat zajęć, ilustracja ogrodu zoologicznego, koperty z działaniami matematycznymi, kostka do gry, liczmany, nagranie z muzyką do zabaw ruchowych, karty pracy, materiały do pracy plastycznej.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dziećmi piosenką „Wszyscy są, witam was”.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązywanie działań matematycznych. Na dywanie leży 6 kopert. Dzieci rzucają kostką do gry, każdy rzut otwiera 1 kopertę w której jest ukryte działanie matematyczne. Wynik działania to 1 z zakrytych pól na tablicy. Po odsłonięciu wszystkich pól dzieci odczytują temat zajęć - wizyta w zoo i odsłaniają ilustrację przedstawiającą zoo. Następnie dzieci wymieniają jakie zwierzęta można spotkać w zoo.
3 Jakie to zwierzę ?Zagadki słuchowe. Odgadywanie odgłosów zwierząt.
Po odgadnięciu wszystkich odgłosów nauczyciel jeszcze raz odtwarza odgłosy wybranych zwierząt, zadaniem dzieci jest przeliczenie w myślach np. ile razy zasyczał wąż, itd.
4 Tworzymy zbiory – Nauczyciel prosi dzieci aby z podanych zwierząt utworzyły 3 zbiory – zbiór słoni, zbiór małpek oraz zbiór zebr.
- Segregowanie zwierząt,
- przeliczanie elementów w zbiorach, dopasowywanie odpowiedniej liczby do każdego zbioru
- wskazywanie największego oraz najmniejszego zbioru
-określenie o ile więcej jest słoni od małpek
- określenie o ile mniej jest małpek od zebr
- tworzenie równych zbiorów
5 Zabawa ruchowa przy muzyce.
6 Rozwiązywanie zadań z treścią. Układanie działań matematycznych.
- Na drzewie siedziały 4 małpki. 2 małpki zeskoczyły z drzewa. Ile małpek zostało na drzewie?
-Na wybiegu dla zwierząt stały 3 żyrafy i 4 zebry. Ile zwierząt było razem na wybiegu?
- Na 2 wybiegu stało 10 słoni. Po chwili 4 słonie odeszły ile słoni zostało na wybiegu.
7 „Stary niedźwiedź mocno śpi” zabawa ruchowa z udziałem rodziców.
8 Praca indywidualna przy stolikach – Pokoloruj tyle zwierząt ile wskazuje liczba. Wskaż drzewo z największa ilością ptaków.
9 Kalambury dzieci naśladują wybrane zwierzę, grupa odgaduje jakie to zwierzę. Podaje jego nazwę w j. angielskim
10 Yes I can – śpiewanie piosenki.
11 Yes I can/ No I can’t – utrwalenie zwrotów.
12 Walking in the jungle – zabawa ruchowa
13 This is a lion - praca plastyczna z udziałem dzieci i rodziców