Tytuł: Świetlicowe ABC
Celem prezentowanej dobrej praktyki jest zaprezentowanie działań świetlicy szkolnej, ukazanie, że czas w świetlicy szkolnej może być spędzony ciekawie, aktywnie.
Praca wychowawcy świetlicy szkolnej może dawać wiele satysfakcji. Staram się, aby uczniowie spędzali w świetlicy czas ciekawie, aktywnie, mogli rozwijać swoje zainteresowania. W celu podzielenia się swoim doświadczeniem zawodowym, pragnę przedstawić przykładowy scenariusz zajęć świetlicy szkolnej:
Temat zajęć: Wiosenne kwiaty
Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Sylwia Werner
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Czas zajęć: 60 minut
Cele ogólne:
- poznanie nazw wiosennych kwiatów
Cele szczegółowe:
- kształcenie umiejętności wykorzystania obserwacji własnych
- kształcenie spostrzegawczości
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się pełnymi zdaniami
- kształcenie umiejętności rozróżniania wiosennych kwiatów
- uwrażliwianie uczniów na piękno przyrody
- rozwijanie zdolności manualnych
- integracja zespołu świetlicowego
Metody pracy:
- eksponująca, praktyczna
Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- plansze z kwiatami: krokus, przebiśnieg, zawilec, przylaszczka, sasanka, żonkil, tulipan
- szablony kwiatów, kartki z bloku technicznego, ołówki, plastelina, zielona krepa, klej, nożyczki, płyta CD z odgłosami przyrody
Przebieg zajęć:
• Powitanie dzieci, zapoznanie z tematem zajęć.
• Rozmowa na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną.
• Zaprezentowanie uczniom planszy z kwiatami, zapoznanie z ich nazwami, zwrócenie uwagi na to, iż niektóre z nich znajdują się pod ochroną.
• Zajęcia plastyczne:
• Rozdanie dzieciom kartek z bloku, szablonów kwiatów
• Uczniowie odrysowują szablony kwiatów
• Uczniowie wypełniają kontury techniką rozcierania plasteliny, ze zwróceniem szczególnej uwagi na staranne wypełnienie kwiatków i łodyżki, wykonanie trawy z krepy
• Sprzątanie stanowisk pracy
• Ekspozycja prac
• Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach