SCENARIUSZ ZAJĘCIA
DATA: 16 .04.2018 r.
OSOBA PROWADZĄCA: mgr Agnieszka Bronka
GRUPA WIEKOWA: 6 - latki
TREŚCI PROGRAMOWE:
poznawanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej działalności ludzi;
rozpoznawanie liter drukowanych małych i wielkich.
BLOK TEMATYCZNY: Dbamy o Ziemię
TEMAT: Ż jak żaba
CEL OGÓLNY: zapoznanie z literą ż – małą i wielką, drukowaną i pisaną.
CELE OPERACYJNE: Dziecko rozpoznaje i nazywa literę ż – małą i wielką, drukowaną i pisaną, rozpoznaje i nazywa poznane litery.
METODY:
- Słowna : rozmowa, instrukcja
- Czynna : zadań stawianych do wykonania
- Percepcyjna : pokaz
FORMY:
- Praca z całą grupą
- Indywidualna praca dziecka
POMOCE: rymowanka, piosenka ,,Żabie kroki'' z płyty Śpiewające Brzdące, litery, obrazki, nakrywki (niebieskie, czerwone, białe), powiększone litery ż, Ż pisane, kolorowy papier, klej, chusta animacyjna, opaska bociana, zielone szarfy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Zabawa z rymowanką.
O przyrodę dbamy.
Nie łamiemy.
nie niszczymy
i nic nie deptamy.
2. Oglądanie zdjęć żab. Słuchanie ciekawostek na ich temat.
Żaby są płazami o długich, skocznych nogach, posiadają stosunkowo gładką, wilgotną skórę. Ich długości dochodzą do 30 cm. Zdobycz chwytają wyrzucanym językiem. W Polsce występuje sześć gatunków żab. Umownie dzieli się żaby na tzw. "zielone" - żaba jeziorkowa, wodna i śmieszka, o zdecydowanie wodnym trybie życia oraz "brunatne" - żaba moczarowa, trawna i zwinka, o bardziej lądowym charakterze. Lubią wygrzewać się na słońcu, częściowo zanurzone w wodzie lub będąc na słonecznym brzegu. Gdy jest im gorąco - kąpią się. Żywią się owadami takimi jak osy, muchy, mrówki a także pająki czy ślimaki.
3. Analiza i synteza słuchowa słowa żaba. Dzielenie słowa żaba na sylaby i na głoski. Podawanie przez dzieci przykładów słów rozpoczynających się głoską ż.
4. Budowanie schematu słowa żaba.
5. Określenie rodzaju głoski ż. Wypowiadanie głoski ż długo : żżżyyy... Wypowiadanie głoski ż krótko : ż, ż, ż, ż.
6. Budowanie modelu słowa żaba.
7. Podawanie przez dzieci przykładów imion rozpoczynających się głoską ż.
8. Analiza i synteza słuchowa imienia Żaneta. Dzielenie imienia na sylaby i na głoski, budowanie jego schematu, modelu.
9. Zabawa ruchowa ,,Bocian i żaby''.
Nauczyciel rozkłada chustę animacyjną – staw. Jedno dziecko z opaską bociana stoi z boku. Pozostałe dzieci otrzymują zielone szarfy i skaczą po dywanie jak żaby. Na hasło ,,Bocian'' – żaby uciekają do stawu, a bocian je łapie. Złapane dziecko odchodzi na bok.
10. Pokaz litery ż : małej i wielkiej, drukowanej i pisanej. Wyjaśnienie, ze jest jeszcze inny zapis głoski ż – dwuznak rz.
11. Umieszczenie poznanych liter ( ż, Ż, a, t, n, b, e ) pod modelami słów żaba, Żaneta.
12. Wyklejanie kawałkami kolorowego papieru powiększonych liter pisanych ż, Ż.
13. Dowolny taniec przy piosence ,,Żabie kroki''.
14. Pisanie litery ż, Ż po śladzie, a potem samodzielnie.