Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 6 – latki
Opracowała: Jowita Dymitrow
Temat: Zabawy z literkami – zajęcia diagnozujące umiejętność dzieci w zakresie gotowości do czytania.
Cele:
- pracuje w parze lub grupie kilkuosobowej
- słucha pleceń nauczyciela
- zgodnie uczestniczy i współdziała z innymi dziećmi podczas różnych form aktywności
ruchowej
- dokonuje analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazów
- dopasowuje podpisy do obrazków
- czyta proste teksty ze zrozumieniem, zbudowane na podstawie poznanych liter
Metody pracy:
- słowna
- czynna
- pokazowa
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne: płyta CD, karty pracy, krzyżówka, literki na kartkach, zdania do odczytania, karty do ewaluacji, obrazki
Przebieg:
1.Zabawa muzyczno – ruchowa „Zróbmy koło”
2. Dzieci siedzą przed tablicą. Nauczyciel przedstawia im chłopca Sebka, który chodzi już do szkoły i ma problemy z odrobieniem pracy domowej, potrzebuje pomocy.
3. Zadanie 1: Należy dopasować zdania do obrazków:
- To las.
- To sok.
- To parasol.
- To liski.
4. Zabawa „Robimy pary”
5. Zadanie 2: w parach dzieci losują litery i mówią wyraz, który się na nią rozpoczyna.
6. Zadanie 3: z wylosowanych liter dzieci uzupełniają krzyżówkę.
7. Zadanie 4: dzieci tworzą sześć grup. Każda z grup otrzymuje zdanie, które należy odczytać według kolejności cyfr, aby Sebek mógł nauczyć się czytanki.
8. Zabawa ruchowo – muzyczna „Tak”
9. Zadanie 5: praca indywidualna przy stolikach, dzieci dopasowują wyrazy do obrazków.
10. Ewaluacja: jeżeli zajęcia się podobały kolorują chmurkę z napisem „tak”, jeżeli „nie” z napisem „nie” i wkładają do odpowiedniego koszyczka.