X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37107
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o nasze środowisko - quiz wiedzy ekologicznej w grupie 3 latków

Scenariusz quizu wiedzy ekologicznej ph. „Dbamy o nasze środowisko” w grupie 3 latków z udziałem rodziców
CELE GŁÓWNE:
- rozwijanie zainteresowania dzieci środowiskiem przyrodniczym,
- zachęcanie do podejmowania działań na rzecz przyrody.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- umie rozwiązywać zagadki słowne,
- potrafi rozpoznać i nazwać pojazdy, które są ekologiczne,
- umie rozróżniać odgłosy: burzy, strumyka, świerszcza, wiatru, bociana,
- potrafi skakać obunóż przez przeszkodę,
- umie segregować śmieci do odpowiednich pojemników,
- potrafi wskazać zachowania, które sprzyjają oszczędzaniu wody,
- umie ułożyć puzzle złożone z 6 elementów.
METODY:
- metody oparte na działaniu: zadań, ćwiczeń, kierowanie aktywnością,
- metody oparte na obserwacji: obserwacja i pokaz,
- metody oparte na słowie: zagadki, objaśnienia, instrukcje.
FORMY:
- grupowa,
- indywidualna,
- zbiorowa.
ŚRODKI: nagrania na płycie CD: piosenka pt. ”Głowa, ramiona, kolana, pięty”, odgłosy burzy, strumyka, świerszcza, wiatru, bociana; emblematy zespołów; teksty zagadek słownych; karty z konturami pojazdów; koła kula hop; przedmioty do posegregowania do odpowiednich pojemników na śmieci; ilustracje przedstawiające czynności z użyciem wody; puzzle 6 elementowe; emblematy min do ewaluacji zajęć.
CZAS REALIZACJI: 50 minut

PRZEBIEG:
1. Przywitanie dzieci i gości- rodziców.
3. Wspólna rozgrzewka dzieci i rodziców przy piosence „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.
4. Podział dzieci na cztery zespoły. Zaproszenie po jednym z rodziców do każdego z zespołów.
5. Rozwiązywanie zagadek słownych (po jednej dla każdego zespołu).
- Stoją głodne i czekają
na ulicy i na skwerku:
na patyczki od lizaków
i papierki od cukierków. (kosz na śmieci)
- Jest wszędzie wokół nas,
możemy to poczuć,
ale tego nie widzimy? (powietrze)
- Jestem pożyteczny,
lecz robię też szkody.
Daję ludziom ciepło
i boję się wody. (ogień)
- Służy do picia,
służy do mycia,
bez niej na ziemi
nie byłoby życia. (woda)
- Co to za okrągła planeta,
na której bez wody,
tlenu i słońca
nie byłoby życia. (Ziemia)
6. Zabawa ruchowa „Wyścig z butelką”. Każde dziecko ma za zadanie pokonanie wyznaczonego dystansu utrzymując butelkę plastikową pomiędzy nogami.
7. Wybierz i pokoloruj pojazd, który nie zanieczyszcza powietrza. Dzieci otrzymują karty z konturami pojazdów:
żaglówka, motor, autobus- zespół pierwszy
rower, ciężarówka, samolot- zespół drugi
hulajnoga, samochód, tir- zespół trzeci
rolki, ciągnik, lokomotywa- zespół czarty.
8. ,,Odgłosy przyrody”. Zespoły otrzymują lizaki z obrazkami będącymi rozwiązaniem zagadek dźwiękowych. Po wysłuchaniu nagrania dzieci podnoszą odpowiedni "lizak”: burza, strumyk, świerszcz, wiatr, bocian.
9. Zabawa ruchowa- skoki do obunóż do kół hula hop.
10. „Segregacja śmieci”. Dzieci mają za zadanie posegregować zgromadzone śmieci. Jeden przedstawiciel zespołu losuje przedmiot z worka i wkłada go do odpowiedniego pojemnika na: papier, plastik, metal, szkło.
11. „Jak można oszczędzać wodę?” Dzieci otrzymują ilustracje przedstawiające czynności z użyciem wody. Każdy zespół ocenia jedno zachowanie przedstawione na ilustracjach- uśmiechniętą lub smutą minką.
12. Układanie puzzli. Dzieci składają obrazki o tematyce przyrodniczej z 6 – elementowych części.
13. Ewaluacja zajęć- rodzice i dzieci wybierają sobie uśmiechnięte lub smutne minki do przypięcia do ubrania.
14. Wręczenie wszystkim dzieciom medali i słodkich upominków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.