Scenariusz zajęć
Temat: Dzień kota
Grupa: 4latki
Cele ogólne:
- wdrażanie do rozbudowywania wypowiedzi na podany temat
- rozwijanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, plastycznej, muzycznej
- integracja dzieci w grupie
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- słucha uważnie i ogląda Teatrzyk Kamishibai, udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści,
- wzbogaca słownik
- rozpoznaje i nazywa koty występujące w popularnych bajkach dla dzieci
- bierze udział w zabawach ortofonicznych
- przelicza na konkretach, wskazuje przeliczane obiekty
- tworzy zbiory
- ustala położenie przedmiotu w przestrzeni, używa określeń: na, obok, za, przed
- rozwija małą i dużą motorykę (nawija nitkę, naśladuje poruszanie się kota)
- uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych
- próbuje mleka
- wykonuje pracę plastyczną (wycina po śladzie i przykleja elementy)
- porządkuje swoje miejsce pracy
Metody:
słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka
czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna
oglądowa: obserwacja, pokaz,
odtwórcze: m. zabawowo – naśladowcza
inne: - pedagogika zabawy
- elementy metody relaksacyjnej
- Teatrzyk Kamishibai
Forma:
-zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: drewniany Teatrzyk Kamishibai, karty obrazkowe do teatrzyku na podstawie wiersza pt. „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował” H. Behlerowej, poduszki do siedzenia na podłodze, napis „Dzień kota”, ilustracje przedstawiające koty z bajek dla dzieci, trzy talerzyki, mleko, emblematy kotów o różnych kolorach sierści, dwie maskotki kotów różniące się kolorem i wielkością, emblematy rybek, płotek zbudowany z klocków, tekturowe kotki i myszki na sznurku, magnetofon, nagranie na płycie CD piosenki pt „Idzie kot”, nożyczki, klej, kolorowy blok rysunkowy, papierowe talerzyki, plastelina
Przebieg zajęć
1. Piosenka na powitanie „Chodźmy wszyscy tu do koła”. Podanie tematu zajęć.
2. Teatrzyk komishibai na podstawie wiersza „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował” H. Behlerowej. Rozmowa kierowana na temat jego treści.
3. Kto zna te koty? - rozpoznawanie na planszach znanych bajkowych kotów.
4. „Koci słownik czyli zawołaj kota” – zabawy ortofoniczne. Nawoływanie kotów w obcych językach.
5. „Kocie polowanie” – nawijanie włóczki
6. Mleko jest zdrowe – każdy ci to powie: picie mleczka języczkiem z talerzyka
7. „Koci spacerek” – zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci podczas grania muzyki poruszają się po dywanie – jak koty na „czterech łapkach” na przerwę w muzyce wykonują czynności zgodnie z poleceniem nauczyciela.
8. „Kotek siada...” – określanie położenia obiektu w przestrzeni
9. Kocie rodziny – tworzenie zbiorów
10. Głodny kotek – rozwiązanie zadania matematycznego
11. Masażyk na pleckach – zabawa w kręgu.
12. Wykonanie pracy plastycznej – kotek z talerzyka papierowego. Wycinanie po śladzie, przyklejanie elementów. Toczenie wałeczków z plasteliny. Wystawa prac dzieci.
13. Podziękowanie z aktywny udział w zabawach.