Scenariusz zajęć
Temat: KIESZONKA
Grupa: 4latki
Cele ogólne:
- rozwijanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, plastycznej,
- integracja dzieci i rodziców
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- słucha uważnie i ogląda Teatrzyk Kamishibai, udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści,
- wzbogaca słownik czynny i bierny,
- przelicza na konkretach, wskazuje przeliczane obiekty, rozpoznaje cyfry
- rozwinie umiejętności matematyczne - rozwiązuje zadania matematyczne w zakresie 5,
- dzieli wyrazy na sylaby, podaje głoskę w nagłosie,
- rozwija małą i dużą motorykę ( uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych, naśladuje ruchy, otwiera ramki garderobiane M. Montessori z różnymi typami zapięć, wykonuje pracę plastyczną – przewleka sznurowadło przez otwory)
- porządkuje swoje miejsce pracy
Metody:
słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka
czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna
oglądowa: obserwacja, pokaz,
odtwórcze: m. zabawowo – naśladowcza
inne: - pedagogika zabawy
- Teatrzyk Kamishibai
- Terapia Ręki
Forma:
-zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: drewniany Teatrzyk Kamishibai, karty obrazkowe do teatrzyku na podstawie książki pt. „W kieszonce” I. Chmielewskiej, poduszki do siedzenia na podłodze, mały stoliczek, magnetofon, nagranie na płycie CD piosenki pt „Lustro”, „Powitamy się wesoło”, dywanik, różne rodzaje kluczy, kieszonki, koperty, ramki garderobiane M. Montessori z różnymi typami zapięć, kieszonka wraz z małymi przedmiotami które można w niej schować (np: kamyk, moneta, kredka, cukierek, długopis), kolorowe sznurowadła, arkusze filcu i pianki z otworami do przewlekania
Przebieg zajęć
1. Powitanie rodziców, przedstawienie celów zajęć, przekazanie artykułu pt: „TEATRZYK KAMISHIBAI- świat bajek zamknięty w drewnianej skrzynce”
2. Teatrzyk Kamishibai na podstawie książki pt. „W kieszonce” I. Chmielewskiej. Odgadywanie na podstawie obrazu i opisu słownego ukrytych w kieszonce przedmiotów.
3. Kieszonki – ramki garderobiane z różnymi typami zapięć – otwieranie „kieszonek” i wykonywanie zadań w nich ukrytych:
• Rozwiązywanie zadań matematycznych:
- Cukierki (Mama miała w kieszonce 3 cukierki. Od koleżanki dostała jeszcze 2. Ile cukierków ma mama?)
- Klucze (Tata nosi w kieszonce pęk kluczy. Są w nim klucze: od domu, samochodu, garażu, skrzynki pocztowej i klucz do odkręcania śrub. Tata zgubił klucz od garażu. Ile kluczy mu zostało?)
• „Czarodziejska kieszonka” – losowanie przedmiotów ukrytych w kieszonce – podawanie ich nazwy, dzielenie na sylaby i określanie głoski w nagłosie.
• „Lustro” – naśladowanie ruchów, zachęcenie do zabawy rodziców.
4. „Moja kieszonka” – „uszycie” własnej kieszonki – przewlekanie sznurowadła przez otwory, korzystanie z pomocy rodziców.
5. Podziękowanie za udział w zajęciach
opracowała i przeprowadziła:
Elżbieta Osipiuk