X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37060
Przesłano:

Wspomaganie rozwoju motoryki dużej w grupie dzieci 6-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ: Wspomaganie rozwoju motoryki dużej w grupie dzieci 6 letnich.
Prowadząca zajęcia: Magdalena Lech
Cel główny:
- rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej
Cele szczegółowe:
- kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- doskonalenie płynności ruchów całego ciała
- normalizacja napięcia mięśniowego
- rozwijanie równowagi
- wzmacnianie siły mięśniowej
- korygowanie zaburzonych funkcji
-rozwijanie motywacji do pracy
Forma:
-grupowa, indywidualna
Czas trwania zajęć:
-40min.
Metody:
- zadaniowa
- naśladowcza
- pokazowa
Pomoce dydaktyczne:
- szarfy, piłki

Przebieg zajęć:

1. Zabawa orientacyjno – porządkowa
Dzieci ustawiają się w szeregu. Nauczyciel rozdaje szarfy. Na sygnał nauczyciela dzieci rozbiegają się po sali, swobodnie machają szarfami, trzymając je na zmianę jedną i drugą ręką. Następnie dzieci rzucają szarfę na podłogę i biegają po sali. Na sygnał nauczyciela stają w niej na jednej raz na jednej, raz na drugiej nodze.
2. Ćwiczenia w marszu i biegu
- marsz po po obwodzie koła. Na sygnał nauczyciela dzieci wykonują przysiad i wyskok w górę,
- marsz po obwodzie koła z jednoczesnym, naprzemiennym przyciąganiem kolan do łokci,
- marsz po obwodzie koła. Na sygnał nauczyciela dzieci idą kolejno na palcach, piętach, zewnętrznych krawędziach stóp,
- marsz po obwodzie koła z naprzemiennym unoszeniem kolan i jednoczesnym klaśnięciem pod uniesioną nogą,
- w swobodnym biegu po okręgu koła dzieci wykonują naprzemienne krążenia ramion w przód i w tył,
3. Ćwiczenia z szarfami
Dzieci stoją w rozsypce. Trzymają oburącz szarfę i wykonują duże krążenia kończyn górnych w jedną i drugą stronę. Następnie wyciągają ręce z szarfą w przód i na zmianę unoszą wysoko kolana dotykając do szarfy.
Dzieci układają szarfę na podłodze w jednej linii. Na sygnał nauczyciela wykonują skoki obunóż przez szarfę. Na drugi sygnał nauczyciela wykonują skoki przez szarfę raz na jednej, raz na drugiej nodze.
4. Ćwiczenia oddechowe w pozycji stojącej.
Dzieci stoją w rozsypce i wykonują wdech nosem z jednoczesnym unoszeniem rąk bokiem w górę, wydech ustami z jednoczesnym opuszczeniem rąk bokiem w dół (5x )
5. Ćwiczenia w pozycjach niskich.
- dzieci w siadzie ugiętym podpartym trzymają woreczek stopami nad podłogą. Na sygnał nauczyciela dzieci kręcą się na pośladkach wokół własnej osi. Nauczyciel sygnalizuje czas zmiany kierunku.
- w siadzie ugiętym podpartym dzieci chwytają szarfę palcami jednej stopy i unoszą ją do góry. Wytrzymują 3 sekundy i opuszczają stopę, następnie zmiana stopy,
- dzieci leżą przodem z nogami wyprostowanymi i złączonymi. Głowa uniesiona i wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę. Ręce wyciągnięte w przód trzymają szarfę. Pod brzuchem w okolicy pępka zrolowany kocyk. Unoszenie wyprostowanych rąk z szarfą (3 sekundy)powrót do pozycji wyjściowej. ( 8 x )
- w leżeniu tyłem dzieci wykonują klasyczny rowerek.
- w leżeniu tyłem nogi ugięte w stawach kolanowych, stopy oparte o podłogę, ręce wzdłuż tułowia. Na brzuchu ułożony woreczek. Na sygnał nauczyciela dzieci przechylają kolana na prawą, a następnie na lewą stronę tak aby woreczek nie spadł z brzucha.
- w leżeniu tyłem nogi ugięte w stawach kolanowych, stopy oparte o podłogę, ręce wyprostowane ku górze trzymają woreczek. Na sygnał nauczyciela dzieci unoszą jednocześnie ręce i nogi i przekładają woreczek do stóp, następnie opuszczają ręce i nogi. Chwila przerwy. ( 6x )
- w leżeniu tyłem nogi ugięte w stawach kolanowych, ręce ułożone wzdłuż tułowia, na brzuchu ułożony woreczek. Na sygnał nauczyciela dzieci unoszą biodra ku górze tak, aby woreczek nie spadł. Wytrzymują 3 sekundy, powrót do pozycji wyjściowej.
6. Ćwiczenia o nieznacznym ruchu.
- marsz w parach po obwodzie koła. W marszu dzieci podają sobie piłkę z rąk do rąk. Na sygnał nauczyciela zmiana kierunku marszu.
7. Ćwiczenie oddechowe.
- marsz we wspięciu. Wdech nosem z jednoczesnym unoszeniem rąk w górę, wydech ustami jednoczesnym opuszczeniem rąk przodem w dół.
8. Podziękowanie i pożegnanie dzieci.

Literatura:
Kazimiera Wlaźnik Wychowanie fizyczne w przedszkolu. Przewodnik metodyczny dla nauczycieli. Wydawnictwo JUKA Warszawa 1999.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.