Scenariusz lekcji języka polskiego
do realizacji w ramach obchodów „Roku dla Niepodległej”
Temat: Niepodległość – ważne słowo..
.
Czas realizacji: 45 min
Cele lekcji:
Uczeń:
• czyta wiersz, przekazując jego intencję,
• określa główną myśl tekstu,
• wskazuje podmiot liryczny,
• potrafi wskazać cechy patrioty,
potrafi wymienić zachowania będące dowodem patriotycznej postawy ucznia,
• analizuje wiersz pod kątem jego budowy,
porównuje treść utworów.
Metody pracy:
burza mózgów,
praca w grupach,
praca z tekstem,
praca indywidualna
praca na platformie edukacyjnej LaerningApps.pl.
Pomoce dydaktyczne:
tekst wiersza Elżbiety Buczyńskiej „Niepodległość”,
nagranie piosenki Elżbiety Buczyńskiej „Niepodległość”,
nagranie piosenki Marka Grechuty „Wolność”,
materiały na platformie edukacyjnej LaerningApps.pl,
prezentacja multimedialna,
kolorowe karteczki samoprzylepne,
flamastry i mazaki,
arkusze papieru.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawdzenie pracy domowej: uczniowie mieli wykonać symbole narodowe: godło, flagę Polski, słowa hymnu.
3. Swobodne wypowiedzi uczniów: Z czym kojarzą się Wam przygotowane przez Was symbole narodowe? (z ojczyzną i wolnością)
4. Wprowadzenie w tematykę zajęć:
Czy współczesne dzieci żyją w wolnym i niepodległym kraju?”
Daty odzyskania niepodległości 1918 i daty dzisiejszej 2018
Ustalenie od jak dawna jesteśmy wolni, ile lat minęło od odzyskania przez Polskę niepodległości?
Którą rocznicę odzyskania niepodległości właśnie obchodzimy?
Nawiązanie do „Roku Niepodległej”
Wprowadzenie w tematykę utworu.
5. Wykorzystanie platformy edukacyjnej LearningApps.pl - wysłuchanie piosenki „Niepodległość”.
6. Zapisanie tematu i celu lekcji.
7. Praca indywidualna: przeczytanie przez ucznia wiersza „Niepodległość” Elżbiety Buczyńskiej.
8. Praca indywidualna: Zastanówcie się kto jest podmiotem lirycznym tego utworu?
9. Praca indywidualna: Co jest tematem utworu?
10. Praca w grupach: Jak opisuje niepodległość Elżbieta Buczyńska wykonanie ćwiczenia na platformie edukacyjnej LearningApps.pl
Niepodległość to wolność
11. Praca indywidualna:
Przyjrzyjcie się budowie utworu, co zwraca Waszą uwagę? (w utworze występuje refren)
Jaką funkcję spełnia refren w utworze?
O czym jest mowa w refrenie piosenki ( o uwięzionym ptaku, który nie śpiewa, by być szczęśliwym brakuje mu wolności)
Wysłuchanie muzycznej interpretacji wiersza.
12. Co na temat wolności i niepodległości mówi II zwrotka wiersza?
13. Czy Waszym zdaniem wolność łączy się z patriotyzmem. (swobodne wypowiedzi uczniów)
14. Praca w grupach:
Mapa mentalna „Czym dla nas jest patriotyzm?
Jak można go okazywać na co dzień?
W jaki sposób patriotyzm mogą okazywać dzieci w waszym wieku? (uczniowie na arkuszach papieru przypinają kolorowe kartoniki samoprzylepne z propozycjami odpowiedzi na postawione pytania).
15. Prezentacja prac poszczególnych grup, porównanie wyników pracy, omówienie.
16. Wysłuchanie utworu Marka Grechuty „Wolność”
Jakie podobieństwa dostrzegacie pomiędzy utworami E. Buczyńskiej i M. Grechuty?
Jak peta definiuje wolność?
Jakie są Wasze wrażenia po wysłuchaniu piosenki?
17. Praca domowa do wyboru:
Wysłuchaj piosenki Marka Grechuty pt.:„Ojczyzna”, opisz swoje refleksje na temat utworu.
Przygotuj plakat pod tytułem „Niepodległość”
18. Podsumowanie i ocena pracy uczniów.
19. Ewaluacja lekcji. (tarcza, na której uczniowie zaznaczają kropkami stopień zadowolenia z zajęć)