Scenariusz zajęcia ,,Poznajemy Fryderyka Chopina’’
PROWADZĄCA: Renata Borowska
GRUPA: Grupa III -Średniaki
DATA: 10.05.2017r.
CELE: - kształtowanie umiejętności słuchania muzyki poważnej oraz wyobraźni muzycznej poprzez improwizację ruchową i plastyczną - zapoznanie z życiem i twórczością Fryderyka Chopina - rozumienie znaczenia słów: kompozytor, sonata, preludium, etiuda - uwrażliwianie na zmiany dynamiczne, rytmiczne i melodyczne w muzyce - rozwijanie zainteresowań muzycznych małego dziecka - poznawanie utworów wielkiego kompozytora: mazurki, walce, polonezy, itp. - komunikatywne i poprawne wypowiadanie się na określony temat
POMOCE: portret Fryderyka Chopina, ilustracje: Żelazowa Wola, pomnik Fryderyka Chopina, fortepian, nuty, nagrania utworów F. Chopina, tiulowe chustki, film DVD, wiersz, farby, białe kartki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1) Powitanie dzieci: ,,W kole wszyscy tu stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna’’
2) Rozwiązanie zagadki: ,,Ma trzy nogi – nie do biegania
Ma klawisze – nie do pisania
Ma pedały – ale nie do gazu
Gdy zagra – poznasz go od razu’’
(fortepian)
3) Wysłuchanie wiersza ,,Żelazowa Wola’’ Czesława Janczarskiego
,,Stary dworek – słońce zagląda do okien
Szumią cicho wierzby płaczące
Tu mieszkał pan Szopen
Kiedy był małym chłopcem
Wieczorem w parku śpiewają słowiki
I żaby w zielonej Utracie
Słuchał kiedyś mały Frycek
Tej muzyki, zbierał nuty
Teraz nut tych słuchacie
Płyną z fortepianu jakby znajome głosy
Czy to wiatr na klawiszach swawoli?
Wszystkie nuty - jak krople rosy
Krople rosy z Żelazowej Woli’’
4) Wprowadzenie do zajęć: wspólna interpretacja wiersza i wypowiedzi na zadawane pytania:
- O jakiej postaci jest mowa w wierszu?
- Czym zajmował się Fryderyk Chopin?
- Kto potrafi wytłumaczyć słowo: kompozytor?
- Czy znacie kogoś, kto tworzy muzykę?
5) Pokaz ilustracji: portret F. Chopina, pomnik F. Chopina w Łazienkach Królewskich, dworek w Żelazowej Woli, fortepian, nuty. Opis ilustracji.
6) Zabawa muzyczna – improwizacja ruchowa z chusteczkami
Dzieci słuchając muzyki Fryderyka Chopina ,,Preludium Des-dur – Deszczowe’’ ilustrują ruchem muzykę trzymając w ręku chusteczkę.
7) Oglądanie krótkiego filmu o Fryderyku Chopinie. Przedstawienie dzieciom notatki biograficznej kompozytora.
8) Konkurs wiedzy - ,,Co wiesz o Fryderyku Chopinie?’’
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania i sprawdza, co zapamiętały:
- Gdzie urodził się Fryderyk Chopin?
- Na jakim instrumencie grał?
- Jakie utwory komponował?
- Gdzie znajduje się najsłynniejsze muzeum Fryderyka Chopina?
- Gdzie umarł Fryderyk Chopin?
9) Słuchanie utworu Fryderyka Chopina ,,Minute Waltz’’. W czasie trwania utworu dzieci naśladują grę na fortepianie. Potem wypowiadają się na temat : jaki miały nastrój i co sobie wyobrażały?
10) Praca plastyczna - ,, Maluję muzykę’’
Dzieci słuchając wybranego utworu F. Chopina malują obraz, który oddaje ich uczucia, jakie towarzyszą im podczas słuchania.