Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w oddziale przedszkolnym
Temat: W świątecznym nastroju.
Data: 15.12.2017r.
Czas trwania zajęć: 60 minut
Cele ogólne:
• poszerzanie i utrwalanie wiadomości związanych z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia;
• reagowanie na sygnały wzrokowe, słuchowe i dotykowe;
• integrowanie rodziców, dzieci i nauczyciela/ integracja grupy szkolnej;
• aktywizowanie oraz integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnej pracy plastycznej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• umie poruszać się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem;
• prawidłowo reaguje na polecenia i sygnały;
• potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat;
• zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia;
• potrafi liczyć w zakresie 9;
• rozwiązuje proste zadania z treścią;
• współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań;
• poprawnie nazywa kolory;
• posługuje się określeniami wielkości: mały, duży, średni;
• współpracuje w grupie.
Metody pracy:
• praktyczne
• słowne
• oglądowe
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
• grupowa
Środki dydaktyczne:
tamburyn; szablon choinki dla każdego dziecka; szablony bombek małych po 2 dla każdego dziecka, średnich po 3 dla każdego dziecka, po 4 duże dla każdego dziecka; 4 duże choinki wycięte z brystolu; paski bibuły w 4 kolorach - po jednym dla każdego dziecka, waciki, wata, itp.
Przebieg zajęć:
Część pierwsza
1. Powitanie zgromadzonych gości przez nauczyciela i przedstawienie celu zajęć.
2. Zabawa integracyjna „Witam ...”.
- panią Paulinkę,
- wszystkich rodziców,
- wszystkie dziewczynki,
- wszystkich chłopców,
- wszystkich którzy są uśmiechnięci,
- wszystkich którzy czekają na Święta Bożego Narodzenia,
- wszystkich którzy czekają na prezenty itp.
3. „Zaczarowane pudełko”
Dzieci siedzą w kole. Prowadząca pokazuje „zaczarowane pudełko”, w którym ukryte są świąteczne skarby. Mówi, że lubi zaglądać do tego pudełka, bo skarby w nim ukryte przypominają jej o najpiękniejszych w roku świętach – Świętach Bożego Narodzenia. Pyta dzieci, czy chcą zobaczyć co w nim jest? Dzieci wyjmują po kolei „skarby”, nazywają je i określają, z którym momentem świąt są związane (Mikołaj, gwiazda, bombki, żłóbek, opłatek, cukierki, choinka, aniołek, prezenty, płyta z kolędami, ciastka, pierniki...).
4. Prawda – fałsz
Rodzic losuje karteczkę i odczytuje zapisane na niej zdanie. Zadaniem dzieci jest podniesienie uśmiechniętej buźki na zdanie prawdziwe oraz podniesienie smutnej buźki na zdanie zawierające informację nieprawdziwą.
- Święta Bożego Narodzenia są latem.
- W wigilię Bożego Narodzenia dzielimy się opłatkiem.
- Na święta Bożego Narodzenia ubieramy choinkę.
- Na święta Bożego Narodzenia malujemy jajka.
- Prezenty przynosi listonosz.
- W święta Bożego Narodzenia śpiewamy kolędy.
- Na święta wysyłamy bliskim kartki z życzeniami.
- Jedną z tradycji świąt Bożego Narodzenia jest polewanie się wodą.
- Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka.
- Na bożonarodzeniowym drzewku możemy zawieszać pierniki.
5. Zadanie dydaktyczne „Ubieramy choinkę”
Dzieci otrzymują szablon choinki i bombek o różnej wielkości (2 małe, 3 średnie i 4 duże). Układają bombki na szablonach według zasady: największe na dole, najmniejsze na górze, średnie po środku. Przeliczanie bombek, udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania:
- Czym różnią się bombki?
-Ile jest wszystkich bombek?
-Ile jest najmniejszych bombek?
-Ile jest średnich bombek?
-Ile jest największych bombek?
Rozwiązanie zadania matematycznego:
Marcin zawiesił na choince 2 małe bombki, 2 średnie, 3 duże. Ile jest wszystkich bombek na choince?
Odp. Na choince wisi 7 bombek.
Nauczyciel układa zadanie.
(dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.)
Mama stroiła choinkę. Zawiesiła na niej 1 małą bombkę, 2 średnie i 3 duże. Jedna duża bombka spadla i się zbiła. Ile jest bombek na choince?
6. Zabawa ruchowa „Ułóż bombki”
Dzieci otrzymują paski bibułek w różnych kolorach. Określają jej kolory. Poruszają się na dywanie w rytmie wygrywanym przez nauczyciela na tamburynie, podczas przerwy w grze dzieci układają przed sobą bombki w różnym kształcie. Na koniec dzieci łączą się w grupy
i układają jedna dużą bombkę w tym samym kolorze. W ten sposób nastąpił podział na grupy.
Część II
7. Praca plastyczna – CHOINKA (praca grupowa)
Dzieci wraz z rodzicami wykonują wspólną pracę plastyczną. Otrzymują dużą choinkę wyciętą z brystolu . Przy pomocy różnych, przygotowanych przez nauczyciela elementów (watę, płatki kosmetyczne, wycięte gwiazdki, śnieżynki, bombki z papieru, itp.) z użyciem kleju i taśmy klejącej ozdabiają choinkę.
8. Podsumowanie zajęć – wspólna wystawka prac.
9. Podziękowanie Rodzicom i dzieciom za udział w zajęciach.
opracowała
Marta Jurczyk