Konspekt zajęć muzycznych dla wychowanków z głęboką wieloraką niepełnosprawnością ”Zabawy muzyką”
Temat zajęć: „Zabawy muzyką”
Cele ogólne:
• Stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez muzykę.
• Poznawanie przez dziecko muzyki i jej różnorodności.
• Stworzenie dla wychowanka płaszczyzny komunikacji z otoczeniem poprzez muzykę.
• Włączenie wychowanka do tworzenia muzyki.
Cele szczegółowe:
Wychowankowie:
• Uczą się muzyki poprzez doświadczanie różnorodnych bodźców słuchowych związanych z rytmem i tonalnością.
• Rozwijają swoją wrażliwość muzyczną, rozbudzają wyobraźnię, zaspokajają potrzebę ekspresji twórczej podczas tworzenia i improwizowania.
• Łatwiej i dłużej koncentrują uwagę.
• Rozwijają umiejętności komunikacji z otoczeniem poprzez wokalizacje, ruchy
i gesty.
• Aktywnie słuchają muzyki poprzez jej ilustrację ruchową oraz grę
na instrumentach.
• Relaksują się i wyciszają podczas słuchania muzyki, podczas zabaw głosem.
• Uczą się okazywać emocje oraz pozytywnie odreagowywać złe emocje poprzez ruch i grę na instrumentach.
• Zaspokajają potrzebę ruchu podczas jazdy wózkiem w rytm muzyki.
• Rozwijają świadomość ciała, orientację przestrzenną oraz koordynację
wzrokowo- ruchową.
• Podczas wspólnych zabaw muzycznych integrują się z pozostałymi uczestnikami.
Forma zajęć: zajęcia zespołowe, zindywidualizowane.
Metody: Metoda umuzykalniania E. Gordona, Metoda aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss, choreoterapia, metoda Kniessów, muzyczno – ruchowe animacje bajek wg idei Orffa.
Środki : woreczki gimnastyczne, kolorowe chusty, instrumenty: grzechotki, kołatki, bębenki, trójkąt, janczarki, tamburyno, piłeczki sensoryczne, chusta Klanzy, długi wąż z materiału do zabaw grupowych.
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia metodą E. Gordona: Rozkładamy chustę Klanzy i chwytamy za uchwyty. Wachlując chustą śpiewamy rytmiczanki, kołyszemy się, wyraźnie zaznaczamy akcent na progresję wznoszącą melodii – podniesieniem chusty do góry, tak samo
na progresję opadającą melodii. Melodię ilustrujemy ruchem chusty. (przykładowe zajęcia metodą E. Gordona możemy znaleźć na kanale You Tube) Do muzyki kołyszemy się również trzymając węża niczym linę, którą się przeciąga raz
na jedną raz na drugą stronę.
2. Odtworzenie piosenki „O e le le”- wspólne śpiewanie i zabawa głosem.
Zajęcia wg metody Batii Strauss:
3. „Zabawa z woreczkami”(melodia dostępna na kanale You Tube.) Dzieci siedzą
w kole. Do muzyki klaszczemy po trzy razy w ręce i w uda dzieci, na refrenie podajemy w kole woreczki, lekko stukając nimi kolanka dzieci.
4. „Pizzicato” Leo Delibes. Pierwszą i ostatnią część utworu ilustrujemy grą
na instrumentach. W środkowej części falujemy chustami.
5. „Nad pięknym modrym Dunajem” wersja na pianino. Dzielimy dzieci na dwa zespoły: jedne grają na janczarkach drugie na grzechotkach. Powstaje dialog muzyczny janczarek i grzechotek.
6. Johan Strauss „Polka trisch-trasch” – analogicznie do poprzedniego utworu tworzymy orkiestrę z janczarek i grzechotek.
7. Bethoven „ Dla Elizy” wersja na pianino . Dzieci siedzą w parach, w dłoniach trzymają piłeczki. Przekładają piłeczki z ręki do ręki, toczą piłeczkę w rękach, podrzucają piłeczkę. Do muzyki śpiewają rymowankę o kotku.
Muzyczno – ruchowe animacje bajek wg idei Orffa:
8 Nauczyciel czyta bajkę o Czerwonym Kapturku. Emocje pojawiające się
w bajce obrazowane są grą na instrumentach. Raz cichą spokojną, radosną gdy Kapturek idzie przez las z koszykiem, to znów ciężką i niepokojącą gdy spotyka wilka. Poszczególne części bajki należy wyodrębnić i dobrać odpowiednio instrument muzyczny którym podkreślimy nastrój.
9 Odtwarzamy nagrania z „Karnawału Zwierząt” Camille Saint-Saens. Akwarium, Słoń oraz N. Rimsky Korsakow „Lot trzmiela”. Każdy opiekun prowadzi wózek
z wychowankiem w rytmie odtwarzanych melodii. Akwarium- ruch wielokierunkowy, przepływ swobodny, czas ruchu-wolny, ciężar ruchu- lekki, łagodność rozluźnienie. W trakcie słuchania nauczyciel opowiada o tym co dzieje się w akwarium. Mówi głosem powolnym, spokojnym. Potem zmiana: do melodii „Słoń”: ruch ukierunkowany, przepływ zwarty, czas- wolny, ciężar- ciężki.
W czasie trwania utworu opisujemy ruch. Podobnie możemy opracować inne typy zwierząt.
10. Zajęcia rozwijające świadomość ciała: „Taniec przyklejaniec”, „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.
Choreoterapia:
10. Swing w uliczce”. Dzieci na wózkach ustawiamy w dwuszeregu naprzeciw siebie. Tańczymy swing w uliczce wg normalnego przebiegu zabawy. Podobnie możemy ułożyć choreografię dla dzieci na wózkach do innych utworów np. Second Waltz, walc wiedeński Straussa. Możemy zastosować wszelkie możliwe figury.