Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców prowadzonych w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat zajęć: Święta Wielkanocne
Termin: 27.03.2018 r.
Grupa: IV integracyjna
Wiek dzieci: 5, 6 – latki
Miejsce: sala przedszkolna grupy IV
Osoby prowadzące: Kinga Nowicka, Diana Bąk, Anna Dyniak
Cel główny: Zapoznanie dzieci ze zwyczajami wielkanocnymi.
Cele szczegółowe, dziecko:
- wskazuje symbole wielkanocne,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- przelicza liczmany w zakresie 10,
- segreguje przedmioty według wielkości,
- wskazuje liczebność zbiorów stosując określenia: mniej, więcej, tyle samo,
- wykonuje pracę plastyczną.
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, koszyczek wielkanocny, przedmioty w worku (baranek, bombka, kiełbaska, jajka), szablony pisanek, kartka papieru, kredki, szarfy).
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, wprowadzenie w tematykę zajęć.
2. „Koszyczek wielkanocny” – nauczycielka pokazuje dzieciom koszyk wielkanocny i prowadzi rozmowę kierowaną pytaniami:
- Na jakie święta przygotowujemy taki koszyczek?
- Co powinno się w nim znaleźć?
- Czym go ozdabiamy?
3. „Co pasuje do koszyczka?” – zabawa dydaktyczna; dzieci wyciągają z worka różne przedmioty (baranek, bombka, kiełbaska, jajka). Zadaniem dzieci jest nazwanie ich, a następnie umieszczenie przedmiotów związanych ze Świętami Wielkanocnymi w koszyczku, a pozostałych w pudełku.
4. „Kury do Kurnika” – zabawa ruchowa; nauczyciel kładzie na ziemi szarfy. Dzieci chodzą po sali w rytm muzyki. Na hasło „kury do kurnika” szukają pustej szarfy i do niej wskakują.
5. „Liczymy pisanki” (6 – latki) – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel przygotowuje szablony pisanek dla każdego dziecka po 10 sztuk. Dzieci manipulują nimi, przeliczają i rozwiązują treść zadań, np. Ola włożyła do koszyka 3 pisanki. Zosia dołożyła jeszcze 4 pisanki. Ile pisanek jest teraz w koszyku?
6. „Segregujemy pisanki” (5 latki) – dzieci otrzymują szablony pisanek w dwóch wielkościach. Zadaniem dzieci jest posegregowanie ich wg wielkości, tworząc zbiory pisanek małych i dużych. Następnie porównują liczebność tych zbiorów.
7. Ekspresja plastyczna z wykorzystaniem techniki D. Dziamskiej „Kurczak na łące”. Dzieci otrzymują białą kartkę A4 oraz po jednej kredce zielonej. Gdy muzyka zacznie grać dzieci rysują linie pionowe z góry do dołu w rytm muzyki tak, żeby zakolorować całą powierzchnię kartki. Nauczycielki rozdają dzieciom wycięte wcześniej koła różnych kolorów i wielkości. Następnie dzieci wykonują na swojej kartce kurczaki metodą orgiami.
8. „Świąteczne porządki” – masażyk w parach z wykorzystaniem wiersza Bożeny Szuchalskiej:
Na podwórzu zamieszanie
gospodyni robi pranie – uderzamy delikatnie dłońmi po całych plecach
Wkłada w balię bluzkę, spodnie
Które brudne są okropnie – uderzamy mocniej piąstkami po całych plecach
A gdy wyschły – dmuchamy na plecy, robimy wachlarz z dłoni
To je zdjęła – szczypiemy pod boczki.
9. Podziękowanie za udział w zajęciach, nagrodzenie wszystkich dzieci czekoladowym zajączkiem.