Scenariusz zajęcia koleżeńskiego
w grupie Smerfów
Temat: Eksperyment „Eksplozja kolorów”
Data: 05.03.2018 r.; godz. 10.00
Prowadząca: Ewelina Piwońska
Obserwujący: grono pedagogiczne
Cele główne:
1.5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych,
z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne,
z czworakowaniem, rzutne;
4.5) odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
4.8) wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp. tworzy proste i złożone znaki, nadając im znaczenie, odkrywa w nich fragmenty wybranych liter, cyfr, kreśli wybrane litery i cyfry na gładkiej kartce papieru, wyjaśnia sposób powstania wykreślonych, narysowanych lub zapisanych kształtów, przetwarza obraz ruchowy na graficzny i odwrotnie, samodzielnie planuje ruch przed zapisaniem, np. znaku graficznego, litery i innych w przestrzeni sieci kwadratowej lub liniatury, określa kierunki i miejsca na kartce papieru;
4.13) eksperymentuje, szacuje, przewiduje, dokonuje pomiaru długości przedmiotów, wykorzystując np. dłoń, stopę, but;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• współdziała w zabawie ruchowej,
• potrafi rozwiązać proste zagadki słowne,
• z uwagą słucha poleceń nauczyciela,
• podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia,
• przeprowadza doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela,
• czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania;
• zna kolory podstawowe i pochodne,
• potrafi wykazać się cierpliwością podczas czekania na efekt doświadczenia,
• wykazuje się pomysłowością podczas tworzenia wzorów na mleku.
Metody pracy:
• Słowna: rozmowa, objaśnienia
• Czynna: zadania stawiane dziecku do wykonania
• Oglądowa: pokaz,
Formy pracy:
• indywidualna, grupowa, zespołowa.
Pomoce dydaktyczne:
I eksperyment: biały fartuch, 6 szklanek, papierowy ręcznik, woda, barwniki spożywcze, bibuła (czerwona, żółta, niebieska).
II eksperyment: mleko, barwniki spożywcze, płyn do mycia naczyń, zakraplacze, patyczki do uszu, talerze.
„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż - a zapamiętam,
pozwól mi działać,
a zrozumiem!"
Konfucjusz
Przebieg zajęcia:
1. Powitanka z dziećmi, następnie wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Zagadki o kolorach.
Odpowiedzi będą kluczem do tematyki naszych zajęć. Gdy od
Ten kolor ma słońce
i niektóre kwiaty na łące. (żółty)
Ten kolor mają wiśnie,
porzeczki i maki,
a i samochód strażacki jest taki. (czerwony)
Taki kolor ma woda, niebo
i oczy, ale nie u każdego. (niebieski)
W tym kolorze jest trawa,
liście i mech i twoje oczy czasami też. (zielony)
To jest biały napój,
smaczny, bardzo zdrowy.
Dostajemy go w prezencie
od łaciatej krowy. (mleko)
Służy do picia,
służy do mycia,
bez niej na ziemi
nie byłoby życia. (woda)
3. Zabawa ruchowo - bieżna „Kolory”.
Dzieci na wypowiedziane hasło np.: kolor – czerwony, podbiegają do przedmiotów w danym kolorze.
4. Zabawa –„Mali eksperymentatorzy”
Eksperyment 1 „Wędrująca woda”
Nauczyciel wykonuje eksperyment objaśniając dzieciom wykonywane czynności. Zadaniem dzieci jest obserwacja szklanek wypełnionych kolorową wodą.
Wykonanie:
Do zabawy potrzebne będzie 6 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy bibułę, aby zabarwić wodę.
Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Następnie obserwujemy ok. 4-5 godzin, jak kolorowa woda przemieszcza się do pustych szklanek, barwiąc ręcznik na kolory. Eksperyment wymaga cierpliwości
u dzieci.
5. Eksperyment 2 „Kolorowe mleko”
Nauczyciel objaśnia eksperyment, wykonuje pokaz. Następnie zadaniem dzieci jest wykonanie takiego eksperymentu samodzielnie.
Wykonanie:
Do naczynia wlewamy mleko. Następnie zakraplamy po kropelce danego barwnika,
w różnych miejscach tafli.
Namaczamy mocno patyczek kosmetyczny w gęstym płynie do naczyń.
Następnie tym patyczkiem dotykamy środek zabarwionej powierzchni i podziwiamy jak się rozpierzcha barwnik po powierzchni
Delikatnie ruszając patyczkiem pomiędzy barwami możemy teraz tworzyć dowolne mleczne arcydzieła.
6. Podziękowanie dzieciom za czynny udział w zajęciu i zachęcenie dzieci oraz zebrane koleżanki do dalszej obserwacji eksperymentu nr 1.