Scenariusz zajęcia
Temat kompleksowy: Już idzie wiosna.
CEL OGÓLNY: Zrozumienie zjawiska zmieniających się pór roku.
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko...):
- uważnie słucha czytanego przez nauczyciela wiersza,
- ogląda obrazki i omawia ich treść,
- segreguje obrazki według treści jakie zawierają( zima, wiosna),
- doskonali spostrzegawczość wzrokową,
- ilustruje treść wiersza ruchem,
- zapamiętuje wykonywane czynności, gesty i dźwięki,
- maluje farbami na podany temat używając odpowiedniego koloru( żółty),
- sprawnie posługuje się pędzelkiem.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
2 obręcze w kolorze białym i żółtym, koperty dla każdego dziecka, wycięte
z papieru : gwiazdka śniegowa i żółte słonko, kosz, krążki w różnych kolorach, kartki A4
z naklejonym żółtym kołem.
FORMA PRACY:
Zbiorowa i indywidualna.
METODY PRACY:
Słowna, praktycznych działań, ruchowa.
PRZEBIEG:
1.Powitanie dzieci wierszem Czesława Janczarskiego „ Wiosenne porządki”.
2.Zabawa dydaktyczna” Witamy- żegnamy”.
3.Zabawa Ruchowa Pt. „ Słonko po deszczu” z wykorzystaniem wiersza Marii Kownackiej
pod tym samym tytułem
Słonko po deszczu- M. Kownacka
Pada deszczyk! Pada deszczyk!
I po liściach tak szeleści...
Kap! Kap! Kap!(dzieci w przysiadzie uderzają rytmicznie o podłogę)
Zatuliły kwiatki płatki,
Główki chylą do rabatki!
Kap! Kap! Kap!(dzieci opuszczają nisko głowy)
Deszcz ustaje- płyną chmury
Kwiaty wznoszą się do góry!
Ho! Ho! Ho!(dzieci wznoszą stopniowo głowy i ramiona w górę)
Wiatr tu pędzi na wyścigi.
Wiatr kołysze nam łodygi!
Wiu! Wiu! Wiu!(dzieci w rozkroku kołyszą się na boki- krążek między stopami)
Biegną dzieci tu z ochotą:
Uważajcie- takie błoto!
Hyc! Hyc! Hyc!(dzieci biegną na palcach omijając krążki- błoto)
Byle słonko nam nie zgasło-
Róbmy prędko z błota masło!
Chlap! Chlap! Chlap(dzieci przebierają nogami w miejscu , stojąc na krążku)
Teraz baczność – kroki duże
Przeskoczymy przez kałużę!
Hop! Hop! Hop!( bieg i przeskoki przez krążki)
Już pogoda , słońce świeci
Maszerują w pole dzieci
Raaz-dwaa-trzyy!(dzieci maszerują rytmicznie, akcentując klaskaniem pierwszy krok
4. Rozwiązanie zagadki będącej tematem pracy plastycznej.
Gdy się chowa za chmury
Świat się staje ponury
A weselej na świecie
Kiedy śmieje się z góry ( słońce)
5. Praca plastyczna „ Marcowe słoneczko”- malowanie farbami słońca za pomocą palca wskazującego.
6. Wystawa prac dzieci i zakończenie zajęć.
mgr Ewa Sojecka