Scenariusz zajęć w grupie 3-4- latków
TEMAT KOMPLEKSOWY: Choinkowe ozdoby.
TEMAT DZIENNY: Kolorowe łańcuchy.
CEL OGÓLNY: Zapoznanie dzieci z różnorodnymi sposobami dekorowania choinek.
Stosowanie pojęć : długi, krótki, dłuższy ,krótszy,
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):
- zna sposoby dekorowania choinki,
- rozpoznaje i nazywa ozdoby choinkowe,
- słucha uważnie słów piosenki,
- wykonuje improwizację ruchowa do piosenki o choince,
- doskonali spostrzegawczość wzrokową,
- porównuje długość łańcuchów,
- stosuje pojęcia : długi, krótki, dłuższy ,krótszy,
- rozróżnia kolory żółty , czerwony, niebieski, zielony,
- przelicza elementy w łańcuchu,
- wykonuje zadanie według instrukcji nauczyciela.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karty pracy, wzory łańcuchów w kolorze żółtym i czerwonym, koperty
z elementami do przeliczania, tamburyno, bębenek szarfy, CD z piosenką
„ Stoi tu choinka”.
FORMA PRACY:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa.
METODY:
słowne, pokazu, obserwacji, praktycznych zadań stawianych dziecku.
PRZEBIEG:
1. Powitanie dzieci .
2. Wprowadzenie do tematu zajęć piosenką „ Stoi tu choinka”. Nauka pierwszej zwrotki piosenki połączone z improwizacja ruchową do piosenki.
"Stoi tu choinka"
Stoi, stoi tu choinka / dzieci ustawione w kole pokazują stojącą choinkę
Świeczki palą się / podnoszą do góry ręce i poruszają palcami.
Świeczki palą się.
A w serduszku taka radość / kładą dłonie na biodrach i wykonują obrót dookoła własnej osi
Aż się śpiewać chce / klaszczą rytmicznie
A w serduszku taka radość / wykonują obrót dookoła własnej osi
Aż się śpiewać chce / tupią rytmicznie
3. Krótka rozmowa z dziećmi na temat zwyczaju( tradycji) ubierania choinki.
4. „ Burza mózgów”- swobodne wypowiedzi dzieci na temat ozdób choinkowych na podstawie ilustracji z udekorowana choinką.
5. Zabawa doskonaląca przeliczanie elementów w zakresie 0-5. Każde z dzieci otrzymuje kopertę , a w niej elementy do utworzenia własnego łańcucha na choinkę. Dzieci układają wzory łańcuchów , a następnie każde z nich przelicza z ilu elementów skład się jego łańcuch.
6. Zabawa ruchowa „ Budujemy łańcuch”. Reagowanie na umówiony sygnał. Każde z dzieci ma ubraną szarfę w różnych kolorach: zielonym, niebieskim, żółtym, czerwonym. Dzieci przy dźwiękach tamburyna poruszają się swobodnie po sali. Na dźwięk bębenka przystają i budują łańcuchy w określonych kolorach. ( kolory szarf).
7. Zabawa dydaktyczna doskonaląca spostrzegawczość „Dłuższy- krótszy”
Nauczycielka prezentuje dzieciom trzy kolorowe łańcuchy. Pierwszy w kolorze żółtym , drugi w kolorze pomarańczowo- niebieskim i trzeci w kolorze czerwonym. Dzieci przeliczają elementy w łańcuchach i porównują ich długości stosując wyrażenia : długi, krótki, dłuższy , krótszy. Wypowiadają się na temat czym różnią się łańcuchy.( kształt, kolor, długość).
8. „ Łańcuchy”- zadanie w kartach pracy- kolorowanie łańcuchów według instrukcji. Określanie, który z łańcuchów jest najkrótszy, a który najdłuższy.
9. Zakończenie zajęć.
Opracowała : mgr Ewa Sojecka