Scenariusz zajęcia z dziećmi. 3-4 letnimi gr. "Słoneczka" P.P. nr 16
TEMAT: WITAMY PTAKI
CELE OGÓLNE:
- nabywanie kompetencji dzieci w zakresie samodzielności, odpowiedzialności, współpracy poprzez stosowanie zasad Pedagogiki Planu Daltońskiego
- wzbogacenie wiadomości na temat wybranych gatunków ptaków w okresie wiosny
- wdrażanie do przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, współdziałanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
- nawiązanie pozytywnych relacji rówieśniczych
CELE OPERACYJNE:
- rozpoznaje i nazywa wybrane gatunki ptaków (bocian, jaskółka, kukułka, słowik, szpak)
- rozpoznaje głosy ptaków
- umie współpracować w parze
- potrafi zorganizować sobie miejsce pracy
- potrafi korzystać z instrukcji
- wykonuje zadania zgodnie z poleceniami nauczycielki
- pozytywnie wyraża swoje emocje
METODY:
zadaniowa, czynna, oglądowa TOC, elementy pedagogiki planu daltońskiego
FORMY:
indywidualna, z całą grupą, praca w parach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tablica demonstracyjna z ptakami, zdjęcia ptaków /bocian, jaskółka, szpak, słowik, kukułka/, płyta CD z głosami ww ptaków, napisy do globalnego czytania: PTAK, GNIAZDO, małe obręcze -1 na parę, instrukcja TOC, materiały plastyczne: klej, zielone kartki z bloku technicznego, koperty oznaczone zielonymi i czerwonymi kółkami do pracy w poziomach ,pomoce daltońskie: wzory wykonanej pracy na każdy stolik, zegar daltoński, prawa ręka, moja para, zielone stojaczki /znaki zapytania/, cichuś, uśmiechnięte i smutne buźki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie
- rymowanka z pokazywaniem „Wszyscy są witam Was...”
- sprawdzenie jaka tematyka jest realizowana w tym tygodniu, przypomnienie nazw dni tygodnia
- wyjaśnienie zwrotu / powroty ptaków/
2. Rozwiązywanie zagadki słuchowej:
- głosy ptaków z płyty CD /szpak, kukułka, jaskółka, słowik, bocian/
- wskazywanie odpowiednich ptaków na tablicy demonstracyjnej oraz zdjęciach
- rozmowa na temat zwyczajów ptaków wiosną – budowanie gniazd
- wprowadzenie do globalnego czytania wyrazów PTAK i GNIAZDO, podział wyrazów na sylaby 3.Zabawa ruchowa w parach z wykorzystaniem małych obręczy- PTAKI DO GNIAZD
4. Rozwiązanie zagadki słownej:
Wrócił z za morza
Chodzi po błocie
W czerwonych butach
I białej kapocie / BOCIAN/
- rozmowa przy ilustracjach, opis wyglądu bociana
• Jakiego jest koloru?
• Czy jest dużym ptakiem?
• Jakiego koloru ma dziób i nogi
5. Wykonanie pracy plastycznej – Bocian /zróżnicowany stopień trudności/
- odczytywanie instrukcji czynnościowej / prawa ręka/
- ustawienie zegara – ustalenie strażnika czasu
- zorganizowanie sobie miejsca pracy / koperty dla każdego dziecka, klej , zielona kartka/
- praca zróżnicowana , wyklejanie elementów bociana wg wzoru /czerwone kółka/, składanie rozciętego obrazka bociana i przyklejanie na kartce /zielone kółka/
- przygotowanie dodatkowych elementów do wykorzystania przez dzieci w przypadku zniszczenia lub zagubienia elementu z koperty
- wykorzystanie zielonego stojaka- prośba o pomoc nauczyciela
- instrukcja prawidłowo wykonanej pracy na każdym stoliku, sprawdzenie poprawności wykonania zadania
- uprzątnięcie miejsca , układanie prac na zielonym suknie /bociany na łące/
6. Zakończenie:
Ewaluacja własnej pracy
- urządzenie wystawy prac
- czy podobały im się zajęcia?
- czy są zadowolone ze swoich prac? – oznaczenie wesołą lub smutną minką
-