KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
KLASA III
PROWADZĄCY: Halina D.C.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
TEMAT LEKCJI: Czasowniki, liczba mnoga rzeczowników – powtórzenie, utrwalenie, ćwiczenia z użyciem technik multimedialnych.
CELE:
• utrwalenie poznanych czasowników,
• utrwalenie poznanych rzeczowników w liczbie mnogiej tworzonej w sposób regularny oraz nieregularny,
• doskonalenie umiejętności komunikacji w grupie
METODY PRACY:
• metoda oglądowa – pomoce wizualne, praca z użyciem technik multimedialnych,
• gry językowe (burza mózgów),
• metoda podająca – instrukcje nauczyciela,
FORMY PRACY:
• indywidualna,
• zespołowa
ZADANIA WYCHOWACZE:
• umiejętność aktywnej współpracy w grupie,
• poszanowanie prawa do wypowiedzi innych
ZAGADNIENIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
• uczeń reaguje werbalnie i niewerbalnie na proste polecenia nauczyciela,
• czyta ze zrozumieniem wyrazy oraz proste zdania,
• współpracuje z rówieśnikami w trakcie nauki
POMOCE DYDAKTYCZNE:
• laptop, projektor, tablica multimedialna,
• piłeczka,
• podręcznik, ćwiczenia, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Przywitanie. Przedstawienie klasie koncepcji lekcji z użyciem tablicy multimedialnej.
2. Przypomnienie słownictwa z poprzednich lekcji - zabawa z piłeczką: nauczyciel rzuca piłeczkę do wybranego ucznia, podając mu czasownik w języku polskim, zadaniem ucznia jest podać angielski odpowiednik i odrzucić piłeczkę nauczycielowi. Sytuacja powtarza się kilkakrotnie. Następnie powtórzone zostaje to samo ćwiczenie, odnośnie rzeczowników w liczbie mnogiej.
3. Podzielenie klasy na trzy drużyny, wybranie kapitanów.
4. Zadanie pierwsze: drużyny kolejno podchodzą do tablicy interaktywnej, aby zmierzyć się z tłumaczeniem słówek pojawiających się na niej; członkowie drużyny porozumiewają się między sobą, odpowiedzi udziela kapitan, nauczyciel zlicza punkty.
5. Zadanie drugie: uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania w formie testu.
6. Zadanie trzecie: łączenie podpisów z obrazkami – jeżeli zadanie jest dobrze wykonane, podpis oraz obrazek znikają.
7. Podliczenie punktów, ogłoszenie zwycięzców. Pogratulowanie wszystkim uczestnikom wiedzy i zaangażowania.
8. Opcjonalnie – jeżeli pozwoli na to czas, wykonanie ćwiczenia 4 ze str. 35 (wyszukiwanie różnic na obrazkach dot. liczby mnogiej rzeczowników, zapisywanie spostrzeżeń w formie zdań).
9. Podsumowanie lekcji. Pożegnanie.