X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36979
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W bocianim gnieździe. Scenariusz zajęcia dla dzieci czteroletnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI CZTEROLETNICH
PRZEZ MAŁGORZATĘ GRABIAS W OBECNOŚCI NAUCZYCIELA
STAŻYSTY W DNIU 05.04.2018R.

TEMAT : W BOCIANIM GNIEŹDZIE
CELE:
-Omawianie życia ptaków wiosną.
-Ustalanie kolejności zdarzeń( np. teraz, wcześniej, później).
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
-odgaduje zagadkę słowną
-ogląda nagrany „ Wywiad z bocianem”
-słucha uważnie wywiadu
-potrafi wskazać ptasie cechy na przykładzie bociana
-utrwala poznaną piosenkę o bocianie
-bierze udział w zabawie inhibicyjno-incytacyjnej
-uważnie słucha opowiadania o rodzinie bocianów
-układa historyjkę obrazkową do opowiadania
-bierze udział w zabawie ruchowo-naśladowczej
-wycina obrazki nożyczkami po linii prostej
-potrafi ułożyć historyjkę obrazkową według kolejności zdarzeń
Metody:
słowna: ilustracje, opowiadanie, rozmowa, piosenka
społecznego porozumiewania się z dziećmi: zachęta, pochwała
czynna: zadań stawianych do wykonania
percepcyjna: oglądowa
Formy pracy:
z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Film edukacyjny „ Wywiad z bocianem”, laptop, duży ekran, projektor, ilustracje :bociana, jaskółki, wróbla , piosenka na płycie CD „ Bocian”, małe obręcze, opowiadanie wymyślone przez nauczyciela i historyjka obrazkowa „Rodzina bocianów”, nożyczki, wydrukowana dla każdego dziecka historyjka obrazkowa o rodzinie bocianów , klej, kredki świecowe .

Przebieg zajęcia:
1.Wprowadzenie do tematu zagadką:
Ma dziób i nogi czerwone,
gdy pojawi się na łące
straszy żabki kumkające.

2.Oglądanie krótkiego „Wywiadu z bocianem”-filmu edukacyjnego „ Wiem ile zjem-seria dla dzieci, które chcą pozjadać wszystkie rozumy”.
3.Omówienie wyglądu bociana na podstawie filmu i zdjęć. Nazywanie części ciała bociana, wskazanie cech ptasich: dziób, pióra, ogon, skrzydła, szpony u kończyn. Zwrócenie uwagi na fakt przywiązania bocianów do swoich gniazd- wracają do nich na wiosnę. Wskazanie bociana wśród kilku wybranych ptaków. Zwrócenie uwagi na różnorodność ptaków: długość ich dziobów, skrzydeł, nóg , kolor upierzenia
4.Utrwala poznaną piosenkę o bocianie.
5.Bierze udział w zabawie inhibicyjno-incytacyjnej – „ Ptaki w gniazdach”.
Dzieci- ptaki- poruszają się swobodnie po sali pomiędzy obręczami- gniazdami- przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w grze ptaki chowają się do gniazd. W każdym gnieździe może być tylko jeden ptak.
6.Słuchanie krótkiego , ilustrowanego opowiadania o bocianach.
I. Pan bocian spotkał się z panią bocianową i zamieszkali razem w gnieździe na starej wierzbie.
II. Pani bocianowa zniosła trzy jajka.
III. Gdy wykluły się młode bociany, rodzice karmili je, aby szybko urosły.
IV. Jesienią, cała rodzina odleciała do Afryki- tam, gdzie nie ma zimy.
7. Układanie historyjki obrazkowej o bocianach według kolejności zdarzeń.
8.Zabawa ruchowo- naśladowcza „Widzę coś, widzę...”
N. mówi: „ Widzę coś, widzę...
Dzieci stoją w rozsypce i pytają: „Co Pani widzi?”
N. ... bociana, jak spaceruje po zielonej trawie...,kolorowe motyle tańczące nad łąką... jeża , który obudził się z zimowego snu..., niedźwiedzia, który dopiero się przebudził...-dzieci naśladują dane zwierzęta.
9.Wycinanie nożyczkami po linii prostej historyjki obrazkowej o bocianach, indywidualne układanie jej według kolejności zdarzeń i przyklejanie .

Małgorzata Grabias

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.