DZIEŃ PSZCZOŁY W PRZEDSZKOLU – scenariusz imprezy dla całej społeczności przedszkolnej.
Zadanie przedszkola:
Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości na temat życia pszczół, ich znaczenia dla człowieka i przyrody,
- rozwijanie zainteresowań plastycznych,
- rozwijanie sprawności fizycznej,
- doskonalenie czynności samoobsługowych i higienicznych,
- rozwijanie zainteresowań kulinarnych,
- integracja dzieci w środowisku przedszkolnym.
Przygotowanie:
Sale grup udekorowane balonami w kolorze czarnym i żółtym, elementami nawiązującymi do ula i jego mieszkańców.
Każda grupa rozpoczyna zabawę w swojej sali. Zajęcie prowadzi nauczyciel w danej sali. Po ok. 20 min dzieci przechodzą do innej sali, do innej nauczycielki, która prowadzi następne zabawy.
sala nr 1
rodzaj prowadzonych zajęć: zajęcia kulinarne.
cele:
- utrwalenie wiadomości na temat życia pszczół, ich znaczenia dla człowieka i przyrody,
- doskonalenie czynności samoobsługowych i higienicznych,
- rozwijanie zainteresowań kulinarnych.
dziecko:
- wie jak powstaje miód,
- nakrywa do stołu, sprząta po posiłku, posługuje się nożem,
- wykonuje deser owocowy.
Środki dydaktyczne:
historyjka obrazkowa „Jak powstaje miód”, miody do degustacji, deseczki do krojenia, nożyki, fartuszki kuchenne, banany, ciemne winogrona, okrągłe wafelki andrutowe.
Przebieg zajęcia:
1.Przypomnienie dzieciom jak powstaje miód w oparciu o historyjkę obrazkową.
2.Degustacja różnych rodzajów miodów: lipowy, akacjowy, spadziowy. Rozmowa kierowana - dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.
3.Czynności higieniczne – mycie rączek, zakładanie fartuszków kuchennych.
4.Wykonanie pszczółki z banana, winogrona wafelka i miodu.
5.Przygotowanie do posiłku – rozłożenie serwetek deserowych.
sala nr 2
rodzaj prowadzonych zajęć: zajęcia plastyczne.
cele:
- utrwalenie wiadomości na temat wyglądu pszczoły,
- rozwijanie zainteresowań plastycznych.
dziecko:
- wie, jak wygląda pszczoła,
- wykonuje pszczołę zgodnie z pokazem i poleceniami nauczyciela.
środki dydaktyczne:
ilustracja pszczoły, balon dla każdego dziecka, taśma lub bibuła czarna, klej, pisaki, białe kartki, nożyczki.
Przebieg zajęcia:
1.Przypomnienie wyglądu pszczoły w oparciu o ilustrację.
2.Zabawy balonikami – ćwiczenia oddechowe.
3.Praca plastyczno-konstrukcyjna „Balonowa pszczółka” – wykonanie owada z napompowanego balony, przy użyciu taśmy ( czarnej bibuły), kleju, pisaka, białej kartki.
4.Zabawa taneczna z pszczółkami.
sala nr 3
rodzaj prowadzonych zajęć: zajęcia ruchowe.
cele:
- rozwijanie sprawności fizycznej,
- integracja dzieci.
dziecko:
- stosuje się do zasad ustalonych podczas zabaw ruchowych,
- bierze udział w zaproponowanych konkurencjach sportowych.
Środki dydaktyczne:
szarfy, butelki plastikowe-kręgle, piłki, sznurek, krążki, opakowania po „jajku niespodziance”, zabawkowa wędka, papierowe kwiatki z przymocowanymi spinaczami biurowymi.
Przebieg zajęcia:
1.Zaznajomienie z zasadami obowiązującymi podczas zajęcia - przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabawa ruchowych, podział na dwa zespoły.
2.Konkurencja 1: slalom pszczółek między kwiatkami.
dziecko obiega slalomem kwiatki.
3.Konkurencja 2: spacer pszczółek po krawędzi kwiatka.
dziecko idzie po sznurku.
4.Konkurencja 3: skakanie po plastrach miodu.
skoki do papierowego kółeczka.
5.Konkurencja 4: przenoszenie nektaru do ula.
przenoszenie na krążku jajek-niespodzianek do słoika.
6.Konkurencja 5: Kwiatowe kręgle.
strącanie kręgli za pomocą piłki.
7.Konkurencja 6: Hop na kwiatek.
łapanie kwiatka za pomocą wędki.
sala nr 4
rodzaj prowadzonych zajęć: quiz o pszczołach.
cele:
- utrwalenie wiadomości na temat życia pszczół, ich znaczenia dla człowieka i przyrody,
- rozwijanie sprawności fizycznej,
- integracja dzieci.
dziecko:
- stosuje się do ustalonych zasad,
- bierze udział w zaproponowanych zabawach.
Środki dydaktyczne:
szarfy, odtwarzacz Cd, muzyka, zagadki słowne, obrazki ula dla każdego dziecka, pszczółki, historyjka obrazkowa– dla każdego dziecka, puzzle– dla każdego dziecka, kleje, karta pracy – labirynt dla każdego dziecka, buźka smutna i wesoła – dla każdego dziecka.
1.Przedstawienie zasad zabawy.
Na wstępnie dziecko otrzymuje ul. Przez całe zajęcie zbiera do niego pszczółki. Za każde dobrze wykonane zadanie otrzymuje pszczółkę, którą nakleja do ula.
2.Zagadki słowne.
3.Układanie historyjki obrazkowej „Jak powstaje miód”.
4.Zabawa ruchowa „Pszczółki do plastra”.
pomoce: muzyka, szarfy-ule, obrazki ula i pszczół.
N-l włącza muzykę - pszczółki wylatują na łąkę. Na przerwie w muzyce n-l pokazuje obrazek przedst. ul i pszczoły. Zadaniem dzieci jest ustawienie się przy szarfie-ulu zgodnie z liczbą pszczół na rysunku.
5.Układanie puzzli przedstawiającej pszczółkę.
6.Zabawa „Prawda/fałsz”.
Nauczyciel czyta zdanie. Zadaniem dziecka jest określenie, czy zdanie jest prawdziwe – wówczas podnosi do góry buźkę wesołą, czy fałszywe – wówczas podnosi do góry buźkę smutną.
7.Znajdź drogę pszczółki do domu – karta pracy (labirynt).
8.Podsumowanie zabawy, przeliczenie pszczółek w ulu.
Przykładowe zagadki:
1. Maleńkie stworzonka, lecz gdy jest ich wiele, produkują plastry miodu nawet i w niedzielę. (pszczoły)
2. Co to za domek z drewnianym daszkiem, stoi na łące pełnej kwiatów... Stuk, puk – zamknięte! Mieszkanki domku są bardzo zajęte. (ul)
3. Bardzo słodki i złocisty, w słoiku na półce. Zawdzięczamy go maleńkiej, ale dzielnej pszczółce. (miód)
Prawda/fałsz
1.Pszczoła ma biało-czarne paski.
2.Miód jest gorzki i ma brzydki zapach.
3.W ulu mieszkają 4 królowe i 5 królów pszczelich.
4.Miód wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru kwiatów.
5.Miód jest pokarmem dla pszczół i dla ludzi.
6.Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańca i dźwięków.
7.Pszczoły i trzmiele to owady bardzo pożyteczne, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, dzięki czemu możliwa jest produkcja żywności.