Konspekt zajęć plastycznych dla wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną
Temat zajęć: Zajęcia plastyczne z użyciem farb do malowania palcami- „ Gazetka ścienna: Jeż”
Cele ogólne:
• Rozwijanie sprawności motorycznej dłoni.
• Rozwijanie percepcji zmysłowej.
• Wzbogacanie doświadczeń poznawczych.
Cele szczegółowe:
• Uwrażliwianie dłoni dziecka.
• Kształtowanie naśladownictwa ruchowego.
• Rozwijanie doświadczania świata za pomocą zmysłu: wzroku i dotyku.
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
• Poznawanie i oswajanie się z nowymi bodźcami docierającymi z otoczenia.
• Przeżywanie pozytywnych emocji.
• Doskonalenie koncentracji uwagi.
Forma zajęć: zajęcia zespołowe (zindywidualizowane)
Środki dydaktyczne: duży arkusz białego papieru, farby do malowania palcami, kawałek brązowego filcu, kawałek brązowego i czarnego kartonu, czarny marker.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie każdego wychowanka z osobna słowami piosenki: „Witaj” i zapowiedź tematu zajęć: „ Dzisiaj będziemy malować jeża”.
2. Prezentujemy model jeża, zwracamy uwagę na kłujące kolce, (można wykorzystać jeża na kredki).
3. Zachęcamy każdego wychowanka do pomalowania sobie dłoni farbą lub malujemy rączki dzieci różnokolorowymi farbami przy użyciu pędzla.
4. Odbijamy rączki dziecka na arkuszu białego papieru.
5. Odkładamy arkusz papieru do wyschnięcia a gdy będzie gotowy, pomagamy dzieciom wyciąć odbite na nim łapki.
6. Wycinamy z filcu owalny kształt (brzuch jeża). Wokół niego dzieci układają wycięte łapki tworząc kolce jeża.
7. Wycinamy koło z brązowego kartonu, nacinamy i tworzymy stożek ( nos jeża). Nos przypinamy do brzuszka z filcu.
8. Wycinamy dwa małe koła z czarnego kartonu (oczy jeża) i przypinamy je szpilkami. Wierzchołek nosa zamalowujemy na czarno.
9. Jeża przypinamy na gazetce ściennej. Pozostały arkusz papieru dzieci zamalowują palcami używając jesiennych barw. Po wyschnięciu wycinamy z niego kolorowe liście.
10. Przypinamy liście wokół jeża. Razem oglądamy powstałą pracę. Dziękujemy dzieciom za udział w zajęciach.