Scenariusz lekcji bibliotecznej
Temat: Tajemnice książek. Poznajemy historię książki i jej budowę.
Czas: 45 minut
Cele ogólne:
- propagowanie wiedzy o książce
- zapoznanie uczestników zajęć z dziejami książki od starożytności do czasów współczesnych
- zapoznanie z terminami związanymi z budową i redakcją książki
Cele szczegółowe:
uczestnik zajęć:
- wie jak zmieniała się forma książek
- wskazuje i odróżnia poszczególne elementy budowy książki
- potrafi posługiwać się spisem treści i stroną tytułową w celu uzyskania informacji o danej książce
Metody: rozmowa kierowana, pokaz, praca z kartą pracy
Formy pracy: zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: zestaw książek, ilustracje, prezentacja multimedialna, plansze dydaktyczne, karty pracy, gliniana tabliczka, papirus, audiobooki, czytniki e-booków, zabytkowe książki ze zbiorów biblioteki
Przebieg zajęć:
1.Powitanie uczestników i wprowadzenie do tematu zajęć. Przypomnienie zasad korzystania z biblioteki i czytelni.
2.Przedstawienie prezentacji multimedialnej "Przemiany książki: od glinianych tabliczek po e-booki". Rozmowa z uczestnikami zajęć na temat różnych form książki.
3.Prezentacja zabytkowych książek ze zbiorów biblioteki oraz współczesnych wydawnictw dla dzieci i młodzieży. Podkreślenie roli szaty graficznej.
4.Przedstawienie prezentacji multimedialnej "Budowa książki".
5.Praca w grupach. Uczestnicy zajęć otrzymują książki ze zbiorów biblioteki i mają za zadanie uzupełnić karty pracy: wyszukać informacje ze strony tytułowej, podpisać wybrane elementy budowy książki.
6.Praca indywidualna uczestników: na karcie pracy dzieci przyporządkowują tytuł książki i nazwisko autora do ilustracji.
7.Podsumowanie i ewaluacja zajęć.