Temat: Wielkanocne zwyczaje, zajęcia z zastosowaniem Pedagogiki Planu Daltońskiego
Scenariusz zajęcia z dziećmi. 3-4 letnimi gr. "Żabki" P.P. nr 16
Cele ogólne:
• Zachęcanie i wdrażanie dzieci do poznawania tradycji Świąt
Wielkanocnych
• Nabywanie kompetencji dzieci w zakresie samodzielności,
odpowiedzialności, współpracy poprzez stosowanie zasad
Pedagogiki Planu Daltońskiego
• Rozwijanie motoryki małej i dużej
• Wdrażanie do przestrzegania reguł obowiązujących w
społeczności dziecięcej,współdziałanie w zabawie i w
sytuacjach zadaniowych
• Nawiązanie pozytywnych relacji rówieśniczych.
Cele operacyjne:
• Zna tradycje i zwyczaje wielkanocne
• Globalnie czyta wyrazy
• Umie współpracować w parze
• Odczytuje instrukcje, pracuje wg nich
• Potrafi zorganizować sobie miejsce pracy
• Aktywnie uczestniczy w przebiegu zajęcia
Metody: słowna, oglądowa, czynna
Formy: praca z całą grupą, indywidualna, praca w parach, praca w grupie
Pomoce: płyta CD, literatura, ilustracje, napisy, rekwizyty świąteczne, karty , klej, sylwety pisanek, trójkąt, z :) i :(, instrukcje, koszyczek wielkanocny
Przebieg zajęcia:
1. Powitanka rymowanka
„Mało nas, mało nas
chodźcie do nas wszyscy wraz.
Krok do przodu i krok w tył,
żeby dzień wesoły był”.
• Przypomnienie dnia tygodnia
• Przypomnienie tematyki tygodnia „ Święta Wielkanocne”
2.„Wielkanocne zwyczaje”. Rozmowa z dziećmi w oparciu o informacje, których dowiedziały się w domu na temat świąt oraz wiersza B. Formy „ Wielkanoc”
(przerobiony na potrzeby zajęcia)
„Wielkanoc”
Święta za pasem ,
Do pracy się bierzmy
Mazurki i baby smaczne upieczmy.
Pisanki, kraszanki
Razem dziś zrobimy
Wszystkie kolorowe bardzo się cieszymy
Z cukru mamy baranka,
Z czekolady zajączka
Z zielonej rzeżuchy będzie piękna łączka
3. Co pasuje do Świąt Wielkanocnych? ( skrzynia skarbów}
N. przygotowuje różnorodne rekwizyty związane ze Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia: koszyk, pisanki, palmę, baranka, bombki, łańcuch, sylwetę choinki. Dz. wybierają te, które pasują do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i przypinają do tablicy
/koszyczek, palma, baranek, pisanki, babka, mazurek, żurek/
4. Globalne czytanie słów: jajko, baranek, podział na sylaby, dopasowywanie kartoników z napisami do ilustracji , metoda globalnego czytania dr I. Majchrzak
5. Co znajduje się w koszyczku wielkanocnym?- dekorowanie koszyczka
6„Pisanki - masażyk” – zabawa ruchowa w parach:
Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:
Śniła mu się pisaneczka ,ta co cała jest w kropeczkach
Była też w paseczki i w kolorowe krateczki
Ta w malutki ślimaczki
I żółciutki kurczaczki
Cii..., Wiosno ach to ty!
6. Zaproszenie do wykonania zadań świątecznych / zastosowanie Pedagogiki Planu Daltońskiego/
I stanowisko
Składanie w całość puzzli koszyczka, naklejanie na kartkę wg wzoru
II stanowisko
Wyklejanie wzorów na szablonie jajka
III stanowisko
Układanie kartonowych jajek z literkami od największego do najmniejszego oraz naklejenie na papierowy pasek, czytanie wyrazu J a j k o
IV stanowisko
Praca grupowa : wybór obrazków z wiązanych z Wielkanocą- naklejanie na duże , kartonowe jajko
• Odczytywanie instrukcji przez menadżera lub chętne dziecko
• Zorganizowanie sobie miejsca pracy
• Przygotowanie zielonych stojaczków – prośba o pomoc
• Ustawienie zegara / czas wykonania zadań, strażnik czasu/
• Wzór pracy prawidłowo wykonanej do samokontroli przy każdym stanowisku
• Samodzielne oznaczenie prac swoim imieniem
7. Zakończenie :
Ewaluacja
- urządzenie wystawy prac
- czy podobały im się zajęcia?
- czy są zadowolone ze swoich prac?
- Czy coś sprawiło im trudność?
- Ułożenie smutnego i wesołego słoneczka z wykorzystaniem wizytówek dzieci.