Numer: 3692
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z królem Maciusiem I - cz. IV. Poznajemy prawo do zabawy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5-6 LETNICH

CELE:
- poznanie i wykorzystanie przez dzieci metody aktywizującej myślenie EDWARDA de BONO „6 myślowych kapeluszy”- w twórczym myśleniu
- kształcenie aktywnej postawy wobec sytuacji problemowej
- wdrażanie dzieci do różnych sposobów myślenia,analizy ,rozwiązywania problemów i argumentacji
- wypracowanie wspólnych zasad postępowania
- rozwijanie pracy w zespole
- rozwijanie twórczej wyobraźni poprzez wykonanie PRACY PLASTYCZNEJ „ZABAWA MACIUSIA Z FELKIEM W OGRODZIE”

CELE OPERACYJNE (przewidywane osiągnięcia i umiejętności dzieci)
Dziecko :
- potrafi myśleć twórczo
- współdziała w zespole podczas rozwiązywania problemu
- potrafi myśleć krytycznie w konkretnej sytuacji problemowej
- potrafi uświadomić sobie i nazwać własne uczucia w związku z danym problemem
- słucha uważnie i rozumie wypowiedzi kolegów
- przestrzega kolejność w wypowiadaniu sie
-rozwija wlane zdolności poznawcze
- odczuwa potrzebę pomocy drugiemu dziecku ( Maciusiowi)
- zna kolory i potrafi je prawidłowo nazwać
- chętnie bierze udział w zabawach ruchowych

METODY;

- podające : słuchanie opowiadania ,instrukcje- znaczenie kolorów kapeluszy
- poszukujące: formułowanie różnych sposobów myślenia, analizy , rozwiązywania problemów i argumentowania
- ekspresyjne : zabawy integracyjne i ruchowe
- praktycznego działania: rysowanie kredkami zwykłymi

FORMY :
indywidualna
grupowa

POMOCE DYDAKTYCZNE :
6 kapeluszy w sześciu kolorach;biały– FAKTY ,czerwony – PESYMIZ,żółty – OPTYMIZM ,czarny – PESYMIZM,niebieski – RÓWNOWAGA ,zielony –MOŻLIWOŚCI (umieszczone na tablicy)oraz 6 takich samych ale w formie opasek na głowę,książka Janusza Korczaka „KRÓL MACIUS I” - cz.IV , ilustracje przedstawią jace postać KRÓLA MACIUSIA I ,kartki,kredki zwykłe ,arkusz posumowania zajęć ,płyta z żywa melodią ,magnetofon

PRZEBIEG ZAJĘC :

1. Zabawa integracyjna : Ramię przy ramieniu – wprowadzenie w dobry nastrój .
-Dzieci stają w kole blisko siebie , ilustrując ruchem treść wyliczanki
Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu
Możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami !
Dzieci witają się wzajemnie przez podanie ręki

2.Analiza treści opowiadania z wykorzystaniem metody 6 myślowych kapeluszy Edwarda de BONO- tutaj nauczyciel wymyśla pytania adekwatne do treści rozdziału IV,zakładając odpowiedni kolor kapelusza

3.”Król Maciuś I zaprasza do zabawy” - zabawa ruchowa .
Wybrane dziecko – KRÓL MACIUŚ- ZAPRASZA PRZEDSZKOLAKÓW DO ZABAWY RUCHOWEJ PRZY MUZYCE .dzieci w określony sposób poruszają się po sali, np jak węże ,ptaki itp.

4.Powtórzenie i utrwalenie wiersz wiersza „Prawa dziecka” Marcina Brykczyńskiego (ilustrowanego obrazkami )

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los zmienić,
Spisali dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta,
Spróbujcie dobrze zapamiętać.
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do robienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić wyzywać,
I każdego mogę na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata, już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabraniać spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać aby każdy uznał moje prawa
A gdy różnią się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wierszu poukładały,
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie.

5.Wykonanie pracy plastyczne z wykorzystaniem kredek zwykłych „ZABAWA KRÓLA MACIUSIA Z FELKIEM W OGRODZIE"

6. EWALUACJA – WYPEŁNIENIE PRZEZ DZIECI ARKUSZ APODSUMOWANIA ZAJĘĆ

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.