X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36902
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenna spartakiada. Scenariusz uroczystości pożegnania zimy i powitania wiosny w grupie dzieci 5,6 - letnich

Grupa: Dzieci 5,6 – letnie
Opracowanie i prowadzenie: M. Ściślak i M. Szymuś
Cele ogólne:
- Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizacji warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
- Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
- Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.
Metody: Aktywne Słuchanie Muzyki wg B. Strauss, pedagogika zabawy Klanza.
Literatura: K. Wlaźnik: „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”, materiały warsztatowe „Zabawy muzyczno – ruchowe dla przedszkolaka”, „Tupią nogi, klaszczą ręce w zabawie i w piosence. Zabawy muzyczno – ruchowe oraz elementy sensomotoryki w edukacji małego dziecka cz. I”, „Aktywne Słuchanie Muzyki – zabawy muzyczne”.
Środki dydaktyczne: emblematy samoprzylepne – tulipanki w 4 kolorach, tekst przysięgi, kolorowe nakrętki, wzór – koła olimpijskie, podkładki, pojemniki – jajeczka od Kinder – niespodzianek, plastikowe duże łyżki, miseczki lub wiaderka, małe piłeczki, duże piłki, klocki na bramki, kije do golfa dla dzieci, kółka serso, skakanka, kartka, marker do zapisywania wyników, medale dla wszystkich, naklejki, kolorowanki, szarfy do oznakowania stanowisk, magnetofon, CD z muzyką warsztatową do zabaw integracyjnych

Przebieg uroczystości:
1. Powitanie wszystkich zabawą integracyjną: „Zabawa w powtarzanie” (CD 14„Zabawy muzyczno – ruchowe dla przedszkolaka”).
2. Zapoznanie z regulaminem sprawności „Wiosennego Małego Sportowca”. Podział na 4 zespoły 6 – osobowe wg kolorów emblematów – tulipanków.
3. Zabawa manipulacyjno – konstrukcyjna: „Kółka olimpijskie”. Dzieci w wyznaczonym czasie układają z kolorowych nakrętek koła olimpijskie na wyznaczonym terenie – podkładkach.
4. Zabawa integracyjna: „Kozłowanie piłki” (CD 4 „Tupią nogi, klaszczą ręce...”)
5. Uroczyste ślubowanie:
„ Obiecuję - wykonywać wszystkie zabawy uczciwie,
nie płakać, jeżeli nie uda mi się wygrać.
Obiecuję, że będę starać się, wykonywać wszystkie zabawy,
do końca i dokładnie.”
6. Zabawa integracyjna: „Chodzą mrówy” (CD „Aktywne słuchanie...”)
7. Konkurencje sportowe (dzieci podzielone na cztery zespoły sześcioosobowe wg kolorów emblematów – tulipany samoprzylepne).
1) „Zanieś jajko na śniadanie”. Każdy zespół musi przenieść 6 jajek na łyżce idąc po skakance i wrzucić je do miseczki/wiaderka. Jeżeli jajko spadnie, zespół traci punkt. Wygrywa drużyna, która przeniesie najwięcej jajek. Nauczyciel zapisuje wyniki. (s.41/Wlaźnik, pkt. 1 sprawności)
2) „Celowanie do piłki”. Każda osoba z zespołu wykonuje po trzy rzuty - celowania małymi piłeczkami do dużej piłki. Nauczyciel zapisuje łączną ilość wszystkich celnych rzutów. Wygrywa drużyna, która wykona najwięcej celnych rzutów (s. 101/Wlaźnik, pkt. 2 sprawności)
3) „Podawanie piłki górą”. Zespoły siedzą skrzyżnie w rzędach. Każdy zespół podaje sobie dużą piłkę nad głowami od pierwszego do ostatniego dziecka. Gdy piłka dojdzie do ostatniego dziecka, biegnie ono na początek szeregu, skąd podaje ją ponownie. Zabawa trwa tak długo, aż wszyscy w zespole zamienią miejsca. Wygrywa drużyna, która wykona zadanie jako pierwsza (s. 108/Wlaźnik, pkt. 3 sprawności)
4) „Wtaczanie piłek do bramki”. Każdy zespół musi kijem do golfa z wyznaczonego miejsca wtoczyć do bramki ułożonej z klocków 6 małych piłek. Wygrywa drużyna, która wykona najwięcej celnych trafień. Nauczyciel zapisuje wyniki. (s. 102/Wlaźnik, pkt. 4 sprawności)
5) „Toczenie obręczy”. Każdy zespół musi z wyznaczonego miejsca wtoczyć do bramki ułożonej z klocków 6 kółek od serso. Wygrywa drużyna, która wykona najwięcej celnych trafień. Nauczyciel zapisuje wyniki. (s. 103/Wlaźnik, pkt. 5 sprawności)
8. Podsumowanie sprawności.
9. Pożegnanie zabawą integracyjną: „Koziorajka inaczej” (CD 6 „Tupią nogi, klaszczą ręce...”)
10. Pochwała dzieci za udział w zabawach. Wręczenie wszystkim dzieciom medali Wiosennego Małego Sportowca.
11. Zakończenie spartakiady: podziękowanie za zabawę fair play. Wręczenie niespodzianek: kolorowanek i naklejek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.