Konspekt zajęć koleżeńskich
prowadzony w grupie dzieci 4,5- letnich.
Prowadząca: Magdalena Kasznia
Data: 25.04.2018 r.
Temat: „Przedszkolne muzykowanie”- rozwijanie słuchu muzycznego z użyciem instrumentów muzycznych oraz innych źródeł dźwięku
Cele ogólne:
• kształcenie funkcji słuchowych, wzrokowych i ruchowych
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez muzykę
• uczestniczenie w zabawach rytmicznych
Cele operacyjne:
Dziecko:
• rozwiązuje zagadki słowne, dźwiękowe
• rozpoznaje instrumenty po dźwiękach przez nie wydawanych, nazywa je
• różnicuje dźwięki głośne i ciche
• wykonuje akompaniament do piosenki
• uczestniczy w zabawach rytmicznych, tanecznych
• reaguje na polecenia nauczyciela
• naśladuje ruch nauczyciela
Metody:
- słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje, zagadki
- oglądowe: pokaz, obserwacja
- czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń
Formy pracy :
- praca indywidualna
- praca z całą grupą
Pomoce: kolorowe kartki, koperty z zagadkami, instrumenty perkusyjne, łyżki, worki na śmieci, kamienie, grzechotki po jogurtach, chusta animacyjna, woreczki,talerzyki papierowe, groch, nagrania muzyczne.
Przebieg zajęć:
1.„ Słuchamy ciszy''- zabawa doskonaląca aparat słuchu. Nauczyciel zwraca się do dzieci szeptem: Zamykamy oczy i przez chwilę staramy się „ posłuchać ciszy''. Następnie każde dziecko wypowiada szeptem swoje imię.
2. Zabawa muzyczno- ruchowa „Kolorowe kartki” –dzieci naśladują ruch nauczyciela z wykorzystaniem kartek.
3.Rozwiązywanie zagadek słownych o instrumentach. Nauczyciel rozkłada na dywanie 4 ponumerowane koperty. Wybrane dziecko wybiera numer koperty i dzieci rozwiązują zagadki:
Okrągły i brzuchaty, wśród zabawek czasem leży
Zależy mu na tym, aby go uderzyć.
Gdy stuknę go czasem-zagra pod palcami
Głośno mi dziękuje, gdy stukam palcami. (bębenek)
Mały i cienki, cieniutkim głosem
Zagra piosenki pod twoim nosem. (flet)
Zrobione są z drewna, cztery struny mają.
Gdy pociągniesz po nich smyczkiem
To pięknie zagrają. (skrzypce)
Duża albo mała, jak u słonia zwie się.
Gdy zaczynasz w nią dmuchać
Melodia się niesie. (trąbka)
4. „Muzyczne instrumenty”- pokaz przedszkolnych instrumentów perkusyjnych- utrwalenie nazw. Pokazanie dzieciom innych źródeł dźwięku- łyżki, worki na śmieci, grzechotki po jogurtach, kamienie.
5. „Perkusyjna zgadula”- wysłuchiwanie dźwięków instrumentów, na których w ukryciu
( za parawanem) gra nauczyciel, podawanie nazw tych instrumentów bądź dźwięków.
6 .Zabawa ruchowa „Wirujące koło''- chód po obwodzie koła przy akompaniamencie instrumentu perkusyjnego z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci poruszają się w rytmie granym przez nauczyciela- marsz, podskoki, chód na palcach. Na mocne uderzenie w instrument dzieci zmieniają kierunek ruchu.
7. Zabawa muzyczna „ Muzykowanie”- z wykorzystaniem worków na śmieci. Dzieci siedzą w kole, mają przed sobą rozłożony worek. Przy muzyce „ Clap ,clap song” wykonują ruchy za nauczycielem.
8. Zabawa muzyczno- rytmiczna „ Woreczki”- dzieci przekazują sobie woreczek zgodnie ze wskazówkami nauczyciela. Wykorzystanie do zabawy utworu Gotitas de amor.
9. Nasza mała orkiestra- podział dzieci na grupy- każda grupa dostaje inny instrument. Zadaniem dzieci jest gra na instrumentach, które zostaną wywołane przez nauczyciela – dyrygenta.
10.„Czarodziejski instrument”- ekspresja plastyczna z wykorzystaniem papierowych talerzyków i kaszy.
11. Prezentacja powstałych instrumentów.
12. Podziękowanie za udział w zajęciach.