Scenariusz zajęć z techniki - gra dydaktyczna w klasie IV
Temat lekcji/zajęć: Bezpiecznie na drodze - pieszo, na rowerze lub hulajnodze.
Nazwisko i imię autora scenariusza lekcji/zajęć: Anna Kozioł
Cele lekcji/zajęć:
a) ogólny:
bezpiecznie uczestniczy w ruchu drogowym jako pieszy i rowerzysta.
b) szczegółowe (rozbite na wiedzę, umiejętności i kompetencje ucznia):
gra według zasad quizu oraz wspólnych ustaleń z innymi graczami,
utrwala wiadomości zdobyte w czasie lekcji oraz codziennych doświadczeń na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym jako pieszy oraz jako rowerzysta.
Zastosowane metody kształcenia:
gra dydaktyczna.
Zastosowane formy kształcenia:
indywidualna, zespołowa.
Zastosowane środki dydaktyczne:
gra dydaktyczna - plansza, instrukcja, pionki, żetony, karty.
Czas realizacji lekcji/zajęć: 45 min
Szczegółowy przebieg lekcji/zajęć:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Rozłożenie planszy, kart, żetonów oraz pionków i kostki. Zapoznanie uczniów
z zasadami gry oraz przypomnienie zasady gry fair play.
Faza realizacyjna
1. Ustalenie kolejności rzutów kostką.
2. Odpowiadanie na pytania za pomocą kart a,b,c.
3. Sprawdzanie odpowiedzi.
4. Przyznawanie punktów - żetonów.
Faza podsumowująca
1. Podliczenie zdobytych punktów przez uczestników gry. Ogłoszenie zwycięzcy.
2. Podsumowanie gry w postaci ewaluacji - kostka pytań.
Ewaluacja lekcji/zajęć:
Uczniowie wspólnie podsumowują grę, rzucając “kostkę pytań” oraz odpowiadając na umieszczone na niej pytania:
1. Co podobało mi w grze?
2. Jak wykorzystam zdobyte wiadomości?
3. Co mi się nie podobało w grze?
4. Jak zachęcę innych do bezpiecznego zachowania na drodze?
5. Czego muszę się jeszcze nauczyć na temat bezpieczeństwa na drodze?
6. Co wiem najlepiej na temat bezpieczeństwa na drodze?
Literatura:
Kodeks drogowy. Prawo o ruchu drogowym.