X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36884
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mateuszek i jego zwierzęta. Scenariusz inscenizacji teatralnej

Grupa wiekowa 5-latki
Temat: „Mateuszek i jego zwierzęta”- próba inscenizacji.

Cel ogólny:
Uczenie odpowiedzialnych postaw wobec zwierząt domowych oraz
właściwej interpretacji tekstu z uwzględnieniem ruchu, mimiki, gestu i głosu.

Cele operacyjne
Dziecko:
- Zna potrzeby zwierząt i prawidłowe sposoby opieki nad nimi
- Pamięta tekst swojej roli
- Wie co to znaczy odpowiedzialność za zwierzęta
- Właściwie stosuje mimikę oraz modeluje głos
- Potrafi przemieszczać się na scenie zgodnie ze scenariuszem
- Zna miejsce innych dzieci na scenie
- Wykorzystuje stroje i rekwizyty
Metody: czynna – inscenizacja
słowna – rozmowa, dialog
Formy pracy: zbiorowa
indywidualna
Pomoce: wiersz E. Szelburg - Zarembiny „Do zabłąkanego pieska”, „Opowiadanie o Mateuszku” E. Kurczewska i A. Bugaj, tekst własny, tekst piosenki N. Kukulskiej „Puszek okruszek”, piosenka „Kundel bury” (muz. A.Markiewicz, sł. W.Chotomska), tekst piosenki „Jak rozmawiać trzeba z psem”, stroje, rekwizyty: maskotki zwierząt, kula z rybkami,stolik, dekoracja sceny, magnetofon z podkładami muzycznymi.
Przebieg zajęcia:
1.Wspólne śpiewanie piosenki pt: „Pieski małe dwa” z
interpretacją ruchową.
2. Przypomnienie inscenizacji (czytanie przez nauczycielkę
tekstu z uwzględnieniem teatralnych środków wyrazu).
3. Przypomnienie ról poszczególnych dzieci.
4. Próba przedstawienia swojej roli przez poszczególne
dzieci.
Wszyscy: Wykonanie piosenki z podkładem muzycznym i interpretacją ruchową: „Pieski małe dwa”

Scena: Wnętrze domu na scenie dzieci przebrane za różne zwierzęta domowe: pieski, kotki, chomik, konik, żółw, rybki, papugi, chłopiec Mateuszek, małe dziewczynki, na stoliku kula z rybkami welonami, maskotki przedstawiające zwierzęta.

Witam wszystkich tu zebranych
Niespodziankę dla was mamy,
Już za chwilę na tej scenie
odbędzie się o miłości do zwierząt przedstawienie.

Mateusz:Jestem, sobie Mateuszek
Kocham zwierzęta
I wciąż nowe w domu mieć muszę.

Narrator: Najpierw żółwia od mamy dostał
lecz szybko o nim zapomniał.

Mateusz:Bo taki twardy, nie ma futerka
- teraz chcę mieć kundelka
Piosenka „Kundel Bury”
Narrator:Kundelek piszczy, w oczy zagląda
A nasz Mateusz za kotkiem się ogląda.

Mateusz:Wszystkie koty uwielbiają wprost pieszczoty
kotek fajnie mruczy i kłębuszek gania
- pasuje do mojego mieszkania

Narrator: Po trzech dniach zabawą znudzony
Zapragnął mieć rybki – welony.
Bo tak niewiele zjadają
I pięknie w akwarium wyglądają
Minął dzień jeden drugi a Mateusz woła:

Mateusz: Mamo, mamo ja chcę teraz mieć papugi.
Bo to bardzo śmieszne ptaki,
wciąż gadają, gadają takie to cudaki.

Narrator: Po papugach chciał mieć słonia,
małego konia, mrówki w słoiku,
hodowlę termitów.

Narrator: Aż wreszcie jeszcze przyniósł do domu
ślimaka i jeża. Mama patrzy i myśli dokąd to
zmierza.

Narrator: Zwierzęta coraz bardziej stłoczone.
Smutne i nie nakarmione.
Wtem z pomocą przyszła im wróżka.

Wróżka: Oj ! Ten chłopiec nie ma serduszka
Ja kocham zwierzęta szczerze
a w miłość Mateusza nie wierzę,
Zabieram was do siebie wszystkie.
Źle zwierzętom z takim panem.

Narrator:Rzecze na to pies...

Piesek:Ja jednak go kocham!
Na pewno, gdy mnie jedynego tu zastanie
Zrozumie na czym polega kochanie

Piosenka: „Jak rozmawiać trzeba z psem”

Wróżka: To smutne, ale Mateusza nic nie zmieniło!
Zostawił psa pod sklepem
i psie się zgubiło.

Narrator: Wtedy mała dziewczynka do psa zagadała:

Dziewczynka: Byłbyś wpadł pod samochód, malutki!
Uważać trzeba.
Ach jaki ty jesteś chudziutki!
Chcesz chleba?
Chodź ze mną.

Wróżka: Idź będziesz mógł biegać tam sam po podwórku
i nie będziesz uczepiony na sznurku...
Będzie ci dobrze,
Idź nie znajdziesz już pana
Choćbyś tu czekał do rana

Dziewczynka: No, choć że ze mną nieboże,
Nie wiesz, że w mieście pies sam, być nie może!

Piosenka : „Jamniczek”

Wróżka: Bajka dobrze się skończyła. Ta ma morał taki:
Ogromną jest sztuką, odpowiedzialnie kochać
zwierzaki!

Piesek: Pamiętajcie każdy pies chce mieć swojego pana!

Kotek: Kot lubi pieszczoty.
Pogłaszcz kotka, gdy pozwoli, to on ciebie oswoi

Dziewczynka: Nakarm złotą rybkę, chomika
Jeża zaś zostaw w ogrodzie,
wtedy będziesz z przyrodą w zgodzie!
Wszyscy:
Dzieciaki pamiętajcie zwierzęta to nie pluszaki!!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.