X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36860
Przesłano:
Dział: Logopedia

W świecie dinozaurów - utrwalenie głosek szeregu szumiącego. Konspekt zajęć logopedycznych

Wiek: 6 lat
Diagnoza logopedyczna: Dyslalia funkcjonalna: parasygmatyzm [š, ž, č, ǯ ]→ [s, z, c, ʒ]
Temat zajęć: „W świecie dinozaurów – utrwalenie głosek szeregu szumiącego”.
Cel ogólny zajęć:
- utrwalenie i doskonalenie poprawnej wymowy głosek szeregu szumiącego [š, ž, č, ǯ] w wyrazach i zdaniach.
Cele szczegółowe zajęć:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych,
- usprawnianie aparatu oddechowego;
- utrwalenie poprawnej artykulacji głosek szeregu dentalizowanych wyrazach, zdaniach;
- ćwiczenia analizatora wzrokowego i słuchowego;
- rozwijanie słownictwa czynnego i biernego.
Metody:
- ćwiczenia logopedyczne: oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, usprawniające motorykę i kinestezję narządów mowy, słuchu fonematycznego, autokontroli słuchowej;

Przebieg zajęć:
1.Ćwiczenia wstępne- Nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dzieckiem Przywitanie się z dziećmi. Rozmowa z na dowolny temat. Przeanalizowanie poprawności wykonania zadania domowego. Przedstawienie dzieciom tematyki dzisiejszych zajęć.
Ponieważ dzisiaj jest Dzień Dinozaura, więc w naszych zabawach będą dominowały dinozaury.
2.Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny-Na środku stolika logopeda ustawia sylwetkę dinozaura. Dzieci z pudełka wyciągają listki, na których umieszczone są ćwiczenia aparatu artykulacyjnego do wykonania. Logopeda demonstruje prawidłowość wykonania ćwiczenia, a następnie dzieci samodzielnie je wykonują. Za każde dokładne i prawidłowe wykonanie ćwiczenia mogą tym listkiem nakarmić dinozaura.
3.Ćwiczenia oddechowe-Dzieci otrzymują słomki. Mogą sobie wybrać, z leżących na stoliku, dinozaura który będzie im towarzyszył przy wykonywaniu ćwiczenia. Następnie logopeda przyczepia do słomki wybrane kontury dinozaurów.
Na stoliku leżą rysunki przedstawiające różne gatunki dinozaurów. Zadaniem dzieci jest odnaleźć pasujące do dinozaurów ich cienie i za pomocą słomki przenieść je we właściwe miejsce.
4.Utrwalenie głosek [š, ž, č, ǯ] w wyrazach i zdaniach.
- gra memo - odnajdywanie dwóch takich samych obrazków. Na stoliku rozłożone są karty, zadaniem dziecka jest odkrywanie po dwie karty i odnajdywanie takich samych obrazków. Dziecko, które odkryje najwięcej par i prawidłowo nazwie obrazki, wygrywa.

- Dinozaurowe puzzle – zadaniem dzieci jest poprawne ułożenie obrazków dinozaurów, a następnie prawidłowe nazwanie ukrytych na poszczególnych elementach puzzli rysunków, rzeczy zawierających w nazwie ćwiczone głoski.

- odszukaj i nazwij dinozaura. W gabinecie ukryte są figurki dinozaurów. Zadaniem dzieci jest odnaleźć wszystkie figurki. Następnie dzieci ustawiają dinozaury pod względem wielkości (od najmniejszego do największego), jeśli znają dinozaury, mogą podzielić je na roślinożerne i mięsożerne.
Kiedy dinozaury są już ustawione nadajemy im imiona. Dzieci wymyślają imiona dla dinozaurów. Muszą jednak pamiętać, że każde imię musi zawierać ćwiczone głoski, czyli [sz, ż/rz, cz, dż].

- Szafa dinozaura – każde dziecko wybiera sobie jednego dinozaura i spośród rozłożonych ubrań na stoliku kompletuje jego szafę. Po wykonaniu zadania dzieci muszą prawidłowo nazwać każde ubranie które znalazło się w szafie wybranego przez nich dinozaura.
5.Zakończenie ćwiczeń Podziękowanie dzieciom za pracę. Wklejenie do zeszytu zdań do utrwalenia w domu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.