5-latki- grupa IV
Podróż po Europie
scenariusz zajęcia koleżeńskiego
CELE OPERACYJNE: poznaje kraje Unii Europejskiej w sposób odpowiadający swoim potrzebom i możliwościom , utrwala znajomość bajek europejskich, flag, nazw państw, integruje się z Unią Europejską, porządkuje wrażenia i spostrzeżenia.
METODA: aktywizująca, eksponująca, słowna.
FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna.
POMOCE: fragmenty bajek, stroje bajkowe , rekwizyty, flagi( francuska, niemiecka ,polska, duńska), nazwy państw, koperty z zadaniami, muzyka.
PRZEBIEG:
1. „ Francja to wielka przygoda ”- zabawa ilustrowana do piosenki.
2. „Bajkopisarz wprowadza w krainę baśni”- nauczyciel w odpowiednim stroju zaprasza do zabawy.
„ Uwaga , dzieci! Za chwilę zawołam bajki i baśnie na nasze spotkanie!
Szaru- baru ,maru- karu! Ciastko, cegła , brak kataru! Piękne bajki nie czekajcie
tylko do nas przybywajcie!
3. „ Witajcie w naszej bajce”- korowód postaci baśniowych( dz w strojach z bajek z flagami państw).
4. „ Zaproszenie bajkopisarza”
„ Wędrowałem przez te kraje ,gdzie są inne obyczaje!
Przyniosłem bajek wiele, z nimi zawsze jest weselej!
Gdy słuchać będziecie uważnie, jaka bajka każdy zgadnie.
5. „ Kopciuszek”- fragment bajki- Wróżka( dz przebrane w strój) - „ Koniec hola ! Dość tych łez! Kopciuszku na bal się spiesz ! Hej ptaszki ziarnka wybierzcie! Z popiołu mak ten wynieście! O północy z balu, bardzo się spieszyła i biegnąc po schodach bucik swój zgubiła.
Bajkopisarz :
„ Wiecie o kim mówi wróżka? To był bucik biednego .....
Dzieci odszukują wśród zgromadzonych postaci kopciuszka z flagą Francji , mówią z jakiego kraju jest bajka. Kopciuszek przekazuje list dla dzieci. Bajkopisarz wyjmuje zadanie z koperty.
Zadanie 1- „ Gdzie jest pantofelek kopciuszka?”- dzieci szukają po całej sali pantofelka., sala oznaczona strzałkami. Brawa za odnalezienie.
6. „ Jaś i Małgosia” – fragment bajki- Baba Jaga( dz przebrane w strój)- Jestem groźna czarownica, zna mnie cała okolica. Piernikami dzieci nęcę. Kto tu wszedł nie wyjdzie więcej>
Bajkopisarz:
„ Baba Jaga dzieci straszy . O kim bajka ? Czy już wiecie?......
Dzieci odszukują postaci, które trzymają flagę Niemiec i kopertę. Odgadują z jakiego kraju jest bajka. Bajkopisarz wyjmuje zadanie z koperty.
Zadanie 2- „ Napraw chatkę z piernika”- dzieci dopasowują kształty pierników na zasadzie uzupełniania( duża plansza),każde dziecko ma kawałek kształtu. Brawa za wykonane zadanie.
7. „ O smoku wawelskim”- fragment bajki-Książę( dz przebrane w strój)- Temu kto zwycięży smoka, swe serduszko zaraz da moja córka modrooka, która złoty warkocz ma. A ja dam mu w posiadanie Wawel oraz złoty tron.
Bajkopisarz:
Czy już wiecie o kim mowa?. Dzieci odszukują postać bez flagi i z kopertą. Bajkopisarz wyjmuje zadanie z koperty.
Zadanie 3- „ Odszukaj wśród innych flag ,flagę właściwą”- dz wykonują zadanie i szukają także na mapie Europy polskiego państwa.
8. „Calineczka”- fragment bajki- Mysz( dz przebrane w strój)- Była raz dziewczynka , taka bardzo mała, że między płatkami w kwiatku zamieszkała.
Bajkopisarz:
Czy już wiecie o kim mowa? Co to za dziewczynka nowa? Dzieci odszukują postaci z flagą Danii i kopertą . Bajkopisarz wyjmuje zadanie z koperty.
Zadanie 4 - „ Wskaż dziewczynce drogę do domu”- dz odszukują w labiryncie właściwej drogi ( plansza dla każdego dziecka). Brawa za wykonane zadanie.
9. „ Pożegnanie Bajkopisarza”
Baśń i bajka nie zna granic, w sercach dzieci ma swój dom
Jak pieśń, uśmiech i jak taniec, jak piosenki naszej ton!
Raz , dwa, tralala. Każde dziecko bajki zna.
10. „ Taniec integracyjny”- wszystkie postaci bajkowe i dzieci tańczą razem.