"CZY MNIE SŁYSZYSZ?"- SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH
Cele:
-dz. koduje i odkodowuje elementy
-dz. współpracuje w zespole
-dz. wykonuje taniec odkodowując ruchy
-dz. rysuje elementy zgodnie z instrukcją
Metody:
-słowne- instrukcja
-oglądowe- pokaz, demonstracja
-praktycznego działania
Formy:
-zespołowa
-zbiorowa
-indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
2 plansze do gry dużego formatu, podzielone na 9 kwadratów, żółte i czerwone kwadraty dla 2 drużyn, ściana z dużych klocków, symbole: strzałki, żabki, cyfry, ryby, kredki, karta pracy dla każdego dziecka
Przebieg:
1.Powitanie.
2.Przedstawienie tematu zajęć oraz celów- kodowanie na dywanie.
3."Czy mnie słyszysz?"- gra zespołowa- kodowanie na dywanie.
N. dzieli dzieci na dwa zespoły, rozkłada na dywanie 2 plansze oddzielając je od siebie ścianą z klocków. Plansza podzielona jest na 9 równych kwadratów, podobnie jak w grze w statki: pionowo ABC, poziomo 1,2,3.Pierwszy zespół podaje informacje: czerwony na B3. Drugi zespół układa na swojej planszy kartonik w odpowiednim miejscu. Efekt końcowy obu zespołów powinien być taki sam
4."Zatańcz, jak rozkarzę"- kodowany taniec
N. omawia z dziećmi symbole, następnie układa je w dowolnej kolejności, zadaniem dzieci jest wykonanie ruchów zgodnie z kodem. Dla uatrakcyjnienia można zamienić się rolami: dzieci układają symbole, zadaniem nauczyciela jest wykonanie ruchów zgodnie z życzeniem dzieci.
5."Narysuj, co trzeba"- praca indywidualna przy stolikach
N.rozdaje dzieciom karty pracy, omawia wraz z dziećmi symbole: strzałka mała i duża, kolory, figury geometryczne. Zadaniem dzieci jest odszyfrowanie, co należy narysować, np. mały, czerwony trójkąt/ duże, żółte koło.
6.Podsumowanie zajęć: N. pyta dzieci, czy podobały im się zajęcia, co było ich zdaniem najfajniejsze.
Pochwalenie wszystkich dzieci za udział w zajęciach.