Mój tata jest architektem
(Wychowanie przedszkolne – dzieci 4-letnie)
Scenariusz spotkania z Panem – architektem
Cele kształcenia:
Cele ogólne:
1. Zapoznanie dzieci z zawodem – architekt.
Cele szczegółowe:
1. Dziecko nazywa funkcje i zadania architekta.
2. Rozpoznaje i potrafi wymienić rekwizyty charakterystyczne dla zawodu architekta.
3. Kształtuje umiejętność zwracania się do gościa i uczestniczenia w rozmowie.
4. Odgrywa role w zabawie parateatralnej, posługuje się właściwym ruchem.
5. Rozwija kreatywność poprzez uczestniczenie w zabawach twórczych.
Metody:
1. Czynne: metoda zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń.
2. Słowne: rozmowa.
3. Aktywizujące: metoda projektowania.
4. Oglądowe: udostępnianie wytworów architekta.
Formy:
1. Praca zespołowa.
2. Praca indywidualna.
Czas: 1h
Środki dydaktyczne:
1. Wytwory pracy architekta: wydruki planów mieszkalnych, makieta - wycinka miasta, modele domków.
2. Przybory do rysunku.
3. Komputer i programy do projektowania.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gościa, przedstawienie i wprowadzenie do grupy.
2. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć, przypomnienie pojęcia zawody rodziców.
3. Rozwiązywanie zagadek na podstawie przygotowanych rekwizytów przez zaproszonego gościa. Do czego służy? Doprowadzenie do stwierdzenia kim z zawodu jest nasz gość?
4. Zabawa ruchowa „samochód”. Wsiadamy do auta i poruszając się w rytm muzyki dzieci oraz reagując na ustalone sygnały dojeżdżamy do biura architekta.
5. Poznanie wytworu pracy architekta – wydruki rzutów bloku mieszkalnego, zapoznanie jakie szczegóły zawierają plany. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość oraz widzenie przestrzenne. ”Poruszamy się po planie do wskazanego miejsca”.
6. Zabawa ruchowa: „Kim jestem z zawodu?” Dzieci poruszają się w rytm muzyki gdy muzyka milknie osoba wskazana pokazuje czynności charakterystyczne dla wybranego zawodu. Dzieci odgadują kim dana osoba jest.
7. Zapoznanie dzieci z wytworem architekta – makieta przedstawiającą wycinek miasta. Przedstawienie zadań i celu wykonania makiety. Zaproszenie dzieci do uzupełnienie makiety modelami domków.
8. Pokazanie umiejętności rysunkowo – kreślarskich architekta. Zaprojektowanie na dużym arkuszu brystolu ulicy poszczególnymi domami według wskazówek dzieci. Kolorowanie ulicy kredkami ołówkowymi.
9. Podziękowanie za odwiedziny i wspólną zabawę, pytania podsumowujące spotkanie.
10. Przygotowanie wystawy wytworzonych prac.