Scenariusz zajęć otwartych w grupie 3 - latków w Przedszkolu Publicznym w Klonowej w dniu 28.02.2018r.
Temat kompleksowy: "Dawno, dawno temu"
Temat dnia: "Dinozaury"
Cele główne:
- poznanie wiadomości na temat dinozaurów,
- stwarzanie warunków do rozwijania własnej inwencji twórczej,
- wdrażanie do przestrzegania zasad zachowania.
Cele operacyjne: dziecko
- używa zwrotów grzecznościowych,
- potrafi ozdobić dinozaura według własnego pomysłu,
- wie czym jest dinozaur,
- zna nowe pojęcia dotyczące życia dinozaurów,
- potrafi ruchem i gestem naśladować dinozaury,
- umie ocenić swoje zachowanie.
Metody pracy:
-podające : pogadanka,
-burza mózgów,
-ekspresyjna,
- m. działań polisensorycznych,
- wystawa (ekspozycja).
Formy pracy:
-z całą grupą,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje dinozaurów, duży odkrywany rysunek z dinozaurem, figurki dinozaurów, "Dinozaury - encyklopedia dla dzieci", "W świecie dinozaurów - brachiozaur", "Paleontologia", "Archeologia", kontur dinozaura, włóczki, błyszczący papier, kolorowe papierowe kółka i kwadraty, dinomedale.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci i rodziców. Przypomnienie zasad zachowania się podczas zajęć.
2. Pytania wprowadzające do zajęć połączone z odkrywaniem ilustracji dinozaura.
Co to za zwierzęta, które żyły bardzo dawno temu, były duże, silne i wylęgały się z jaj? Miały ostre zęby i pazury. Dziś można je spotkać tylko w muzeach.
3. Rozmowa na temat dinozaurów.
- czym jest dinozaur? (zwierzę prehistoryczne, gad)
- jakie mamy nazwy dinozaurów? (diplodok, tyranozaur, triceratops, stegozaur)
- czym żywiły się dinozaury?
- skąd się brały małe dinozaury?
4. „Skąd wiadomo, że dinozaury w ogóle żyły na ziemi”- burza mózgów (pomoc nauczyciela)
Bo w muzeach możemy zobaczyć ich szczątki i skamieliny odkryte przez archeologów.
Dlaczego teraz nie ma już dinozaurów?
Niektórzy badacze twierdzą, że doszło do potężnych
wybuchów wulkanów, które wraz z lawą uwolniły ogromną chmurę popiołów i pyłów, która przesłoniła słońce, czego nie mogłyby przeżyć dinozaury.
Niektórzy uważają, że dinozaury otruły się wraz z pojawieniem się pierwszych roślin trujących.
5. Zabawy:
„Dinozaur” – dzieci biegają po sali, na hasło „dinozaur” staja nieruchomo.
"Spacer dinozaurów" – zabawa ruchowo-naśladowcza: wylęganie się z jajka, przeciąganie się, chodzenie "ciężkimi" krokami, wyciąganie szyi do liści drzew, ucieczka przed większym dinozaurem na piętach, zasypianie.
6. Prezentacja przyniesionych przez dzieci materiałów na temat dinozaurów - książki
i figurki.
7 „Mój dinozaur”- nauczyciel rozdaje dzieciom kontury dinozaurów na kartkach papieru
i prosi o ozdobienie ich według własnych pomysłów. Nadawanie imion dinozaurom.
8. Podsumowanie zajęć: powrót na dywan i ocena zachowania dzieci. Nadanie medalu.
9. Ewaluacja: nauczyciel prosi aby podskoczyło to dziecko, któremu zajęcia się podobały.
10. Podziękowanie i pożegnanie rodziców.