Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej
Klasa: I
Data: 12. 04. 2018 r.
Liczba uczniów: 14
Osoba prowadząca: Justyna Kowalski
Przedmiot: edukacja polonistycznej
Temat dnia: „Jedziemy na majówkę.”
Tematyka zajęć: Wypowiedzi dzieci na temat majówek, na których były np. z rodzicami. Praca z tekstem opowiadania. Wprowadzenie spółgłoski miękkiej ń- ćwiczenia w analizie słuchowo- wzrokowej wyrazów. Zabawy ruchowe w klasie.
Cele lekcji:
Uczeń:
- układa wyrazy z rozsypanki literowej,
- aktywnie uczestniczy w rozmowie na temat wysłuchanego tekstu,
- dokonuje analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej wyrazów z ń,
- rozpoznaje, nazywa i pisze spółgłoskę miękką ń,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Metody pracy:
- pokaz,
- burza mózgów,
- słowna (pogadanka),
- czynnościowa,
- asymilacji wiedzy.
Formy pracy:
- zespołowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- ruchome litery alfabetu,
- karty obrazkowe do gry w kalambury,
- opaski żabek na głowę oraz dziób bociana,
- karteczki z numerami uczniów z dziennika,
- płyta CD,
- podręczniki;
- ćwiczenia.
Przebieg zajęć
1. Podanie celu lekcji.
2. Przekazanie uczniom na co będę zwracać uwagę (nacobezu).
3. Wprowadzenie do tematu lekcji- tematem lekcji będzie hasło krzyżówki, którą uczniowie rozwiązują razem z nauczycielem.
4. Śpiewanie piosenki „Maszeruje wiosna”.
5. Praca inspirowana tekstem o majówce na wsi:
- pytania do tekstu,
- dzielenie wyrazów na głoski i sylaby.
6. Zabawa ruchowa „Bocian”.
7. Wprowadzenie litery na oznaczenie spółgłoski miękkiej ń.
8. Ćwiczenia w pisaniu i czytaniu wyrazów ze spółgłoską miękką ń.
9. Kalambury.
10. Podsumowanie zajęć i zadanie pracy domowej.