X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36758
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kwadratowe miasto. Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Scenariusz zajęć w grupie 5-latków „Biedronki” przeprowadzonych w dniu 08.03.2018 r. przez Beatę Jagielską

Obszar podstawy programowej: I 5,7; III 4,5,8,9;IV 1,2,7, 11, 13, 15

TEMAT: Na nieznanej planecie – „KWADRATOWA BAJKA” – zapoznanie z własnościami kwadratu w oparciu o wiersz D .Wawiłow pt .,,Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej i kwadratowej”

CELE OGÓLNE:
• wyodrębnianie kształtu z pozostałych cech przedmiotów nazywanie go :kwadratowe-kwadrat
• rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
• kształcenie spostrzegawczości i uwagi
• kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 10
• usprawnianie percepcji słuchowej
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się pojedynczymi zdaniami
• wdrażanie do przestrzegania zasad zachowania podczas zabaw i zajęć
• utrwalenie kolorów podstawowych

CELE OPERACYJNE:
• rozpoznaje kwadrat i jego cechy wśród innych figur
• liczy w zakresie 10
• porównuje liczbę kwadratów
• uważnie słucha
• rozróżnia i nazywa podstawowe kolory
• uważnie słucha poleceń nauczycielki
• układa kwadraty wg kolejności wzrastającej i malejącej
• wie, która to strona lewa
• zna zasady zachowania i stosuje je podczas zajęć
• umie współpracować w zespole

METODY:
-praktyczna ćwiczeniowa
-podająca/instrukcje/
-aktywizujące

FORMY
-zbiorowa
-indywidualna
-zespołowa

POMOCE :kwadraty różnej wielkości i koloru, duży kwadrat, wiersze D. Wawiłow, „Posłuchajcie bajki” , wiersz M. Terlikowskiej pt. „ W pogoni za kwadratem” dywaniki, kartoniki z cyframi, frotki, hula ho, linki

PRZEBIEG:
1. Powitanka „Wszyscy są witam zaczynamy już czas jestem ja jesteś ty raz, dwa, trzy

2. Słuchanie fragmentu wiersza D. Wawiłow ,,Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej kwadratowej”

Za górami i za lasami, tam gdzie rzeki płyną miodowe,
było sobie kiedyś królestwo bardzo piękne i kwadratowe.
Kwadratowe stały tam chatki, kwadratowe kwitły tam kwiatki,
kwadratowe latały ważki, kwadratowe śpiewały ptaszki.
Kwadratowy był sobie zamek, cztery wieże i most zwodzony,
kwadratowe ogromne wrota, kwadratowe złote balkony.
W kwadratowej złotej koronie król zasiadał w sali na tronie,
W kwadratową drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę:
„Posłuchajcie, moi kochani! Coś tu nudno jest niesłychanie.
Życie mamy nazbyt spokojne! Wypowiedzmy sąsiadom wojnę”
Nie opodal, za siódmą rzeką, stała góra, a na tej górze
Było sobie drugie królestwo, prostokątne i niezbyt duże.
Prostokątne stały tam chatki, prostokątne kwitły tam kwiatki,
Prostokątne latały ważki, prostokątne śpiewały ptaszki.
Prostokątny był również pałac, cztery wieże i most zwodzony,
Prostokątne ogromne wrota, prostokątne złote balkony.
W prostokątnej złotej koronie król zasiadał na złotym tronie,
W prostokątną drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę:
„Posłuchajcie, drodzy poddani. Coś tu nudno jest niesłychanie.
Życie mamy nazbyt spokojne, więc wypowiem sąsiadom wojnę!”
Zatrąbiły trąby bojowe, pędzi wojsko już kwadratowe,
Żeby w bitwie wielkiej się zmierzyć z prostokątną armią rycerzy.
I krzyknęły obie królowe: „Ej, puknijcie się lepiej w głowę!
Dosyć tego! Skończcie tę wojnę! My lubimy życie spokojne!”
A królowie się zawstydzili i natychmiast się pogodzili,
Wyprawili ucztę wspaniałą i bawili się przez noc całą.
Kwadratowa armia rycerzy z prostokątnych jadła talerzy
I w ogóle było bombowo prostokątnie i kwadratowo!

3. Rozmowa na temat treści wiersza/ dzieci wysnuwają wniosek, że wszystko w królestwie zbudowane było z kwadratów, jest więc kwadratowe

4. Określanie właściwości kwadratu- Słuchanie fragmentu wiersza M. Terlikowskiej pt. „ W pogoni za kwadratem” z pokazem.

Kwadrat – to dziwna jest figura
bo nie wiadomo,
gdzie dół,
gdzie góra.
Do góry głową
czy na dół głową-
zawsze wygląda jednakowo.
Ma równe kąty,
Ma równe boki,
tak samo długi jest – jak szeroki.
A kto nie wierzy,
to niech sam zmierzy !
Chętne dzieci sprawdzają za pomocą sznurka czy kwadrat ma równe boki.

5. Zabawa „Kolorowe figury” z wykorzystaniem dzwonków

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel kładzie w środku duży pojemnik z kolorowymi figurami. Podczas recytacji rymowanki dzieci uważnie słuchają słów nauczyciela oraz wysłuchują i zliczają ilość dźwięków zagranych na instrumencie. Po zakończeniu rymowanki następuje wyliczenie osoby, która ma wykonać zadanie. Wywołany przedszkolak powinien wejść do środka koła, a następnie wybrać odpowiednią ilość figur w ustalonym kolorze. Zatem dziecko musi zapamiętać nie tylko liczbę uderzeń, ale także kolor. Zabawę powtarzamy zmieniając liczbę dźwięków oraz kolory klocków z których budowane są kolejne wieże. Kiedy już wszystkie kolory są wyciągnięte dzieci porównują
Rymowanka:
Dużo figur w koszu mamy trzy czerwone wyciągamy. Jeden, dwa, trzy. Zadanie wykonasz Ty!

6. Zabawa ruchowa do piosenki „Murarz dom buduje” Cd. 12 „Muzyczna koncepcja w edukacji matematycznej”

7. Nauczyciel rozdaje dywaniki i koperty w których są kwadraty różnej wielkości. Dla 5 – Latków 6, dla 4 –latków 4. Ukladanie sylwet kwadratów wg malejącej i wzrastającej wielkości z użyciem pojęć od lewej, od prawej, od góry, od dołu. Wcześniej prosi by dzieci wskazały lewą rękę i zakłada frotki.

8. Zabawa ruchowa „Na dole na górze” z użyciem kwadratu
Na dole, na górze
- plim, plim, plim, plam
/Dzieci:
- opierają dłonie na dole, a następnie na górze kartki
- poruszają dłońmi naśladując grę na pianinie, paluszkami stukają po kartce
Na dole, na górze
- ram, tam, tam, tam

- opierają dłonie na dole, a następnie na górze kartki
- uderzają delikatnie dłońmi środek kartki (grają na bębenku)
Na dole, na górze
- tru, tu, tu, tu
- opierają dłonie na dole, a następnie na górze kartki
- zwijają kartkę w rulon, unoszą ją na wysokość ust i naśladują grę na trąbce
Na dole, na górze
- fiu, fiu, fiu, fiu

- prostują kartkę, opierają dłonie na dole, a następnie na górze kartki
- zwijają kartkę w rulon opuszczają dłonie i naśladują grę na flecie

9. Praca zespołowa z dostępnych kwadratów układanie „kwadratowego miasta”
10. Ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.