SCENARIUSZ LEKCJI Z PRZEDMIOTU OPROGRAMOWANIE BIUROWE
KLASA II technik informatyk
TEMAT: Organizery w telefonach komórkowych
CELE:
- sprawdzenie stopnia umiejętności posługiwania się programami użytkowymi
- kształtowanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami teleinformatycznymi
TREŚCI KSZTAŁCENIA Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ
- programy wspomagające pracę z komputerem
POMOCE:
- zestawy komputerowe PC
- telefon komórkowy wraz z okablowaniem i oprogramowaniem
CZAS
- 2 x 45 min
FORMY PRACY:
- indywidualna,
METODY PRACY:
- praktyczna praca z programem i telefonem komórkowym
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Część organizacyjna lekcji
2. Przypomnienie co to jest organizer komputerowy
3. Zapisanie tematu „Organizery w telefonach komórkowych”
4. Ogólna charakterystyka telefonu komórkowego
5. Instalacja programu i podłączenie telefonu komórkowego do komputera
6. Pojęcie SYNCHRONIZACJI w telefonie i komputerze
7. Zapoznanie się uczniów z programem.
- widoki
- funkcje
- zapis i odczyt
- synchronizacja z telefonem
8. Uczniowie wykonują zadanie (uczniowie nie posiadający telefonu wykonują zadanie wspólnie z innym uczniem):
- w programie komputerowym zapisują dowolne zadanie w dowolnym dniu
- wykonują synchronizacje z telefonem
- po ok. 30 min sprawdzam zapis w komputerze i w telefonie
9. Uczniowie samodzielnie wykonują własną ocenę programu i telefonu:
- co im jest potrzebne, a co nie
- jakie inne ciekawe funkcje ma program
- jakie funkcje były by im potrzebne w życiu codziennym
10. Po zakończeniu ćwiczenia, dokonuje oceny, biorę pod uwagę wrażenia innych uczniów z ocenianej pracy.
11. Zadanie dodatkowe:
- samodzielnie odszukać w sieci Internet urządzenie łączące w sobie funkcje telefonu i minikomputera
- zapoznać się z charakterystyka i danymi technicznymi urządzenia i je przedstawić
- odszukać cenę urządzenia
12. Zakończenie zajęć – wyłączenie komputerów
PRACA DOMOWA
Znaleźć i krótko opisać inne programy do własnego modelu telefonu, które wspomaga pracę z telefonem.