Scenariusz zajęć w grupie 5- latków.
Data; 10.02.2016r.
Prowadząca: Natalia Szarmach
Temat tygodnia: Kształty i kolory
Temat zajęcia: „Kolory”- dostrzeganie różnorodności kolorów. „Kolorowe przedszkole”- wykonacie pracy plastycznej na podstawie wysłuchanego opowiadania.
Cele ogólne:
-wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania,
-wdrażanie do kolejnego wypowiadania się,
-rozwijanie umiejętności słuchania,
-doskonalenie umiejętności rozwiązywania zagadek,
-doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby oraz wyodrębnienia głoski w nagłosie,
-utrwalenie znajomości kolorów, formułowanie wyrażeń przymiotnikowych,
-wprowadzenie nastroju radości, zabawy i dobrego humoru,
-kształcenie umiejętność formułowania kilkuzdaniowych wypowiedzi na temat treści opowiadania,
-doskonalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami,
-doskonalenie umiejętności rysowania po śladzie,
-rozwijanie wyobraźni oraz kształtowanie poczucia estetyki podczas wykonywania pracy plastycznej.
Przewidywane osiągnięcia dziecka:
-potrafi odczytać globalnie wyrazy; „Kolor”, „Kolory”,
-potrafi swobodnie wypowiadać się na wybrany temat,
-umie czekać na swoją kolej podczas rozmowy,
-potrafi rozwiązać zagadkę słowną,
-umie wyodrębnić głoski w nagłosie w podanych wyrazach,
-potrafi dzielić wyrazy na sylaby,
-rozpoznaje i nazywa kolory,
-potrafi wymienić przedmioty w danym kolorze,
-reaguje na sygnał nauczyciela podczas zabawy,
-umie odpowiedzieć na pytania związane z wysłuchanym tekstem,
-potrafi rysować po śladzie,
-potrafi sprawnie wycinać nożyczkami,
-układa, komponuje i nakleja elementy na kartę papieru.
Formy pracy:
-z cała grupą, indywidualna.
Metody: ćwiczenia praktyczne, rozmowa kierowana, objaśnienia.
Rodzaj aktywności:
-polonistyczna, plastyczna, ruchowa.
Środki dydaktyczne:
-kartoniki z wyrazami „kolor”, „kolory” do czytania globalnego,
-kolorowe kartki,
-płyta Cd z piosenkami,
-obrazek domku oraz elementów dodatkowych do wycięcia dla każdego dziecka ,
-klej, nożyczki, ołówek, kredki.
Przebieg zajęć;
1.Powitanie dzieci zabawą „Iskierka przyjaźni”.
Dzieci stoją w kole i wraz z nauczycielem podają sobie ręce i „przekazują” ruchem ręki iskierkę przyjaźni.
2. Odczytanie globalne wyrazu; „Kolor”, „Kolory”.
3.Rozwiązywanie zagadek o kolorach.
Słonecznik nazwę zawdzięcza słońcu
powiedzcie jaki kolor je łączy... (Żółty)
Gdy pada śnieg i jest zima,
ten kolor świat przykrywa.
Jakby się mleko wylało,
bo dookoła jest ... . (Biały)
To kolor auta strażackiego
i barwa serca gorącego.
Raz, dwa, trzy, zgadujesz ty! (Czerwony)
Takiego koloru jest węgiel
i kominiarskie ubranie,
a także smoła i sadza,
kto zgadnie, nagrodę dostanie. (Czarny)
Gdy spojrzysz w górę na niebo,
lub chabry zobaczysz w życie.
Już będziesz wiedział na pewno,
o jakim kolorze myślę. (Niebieski)
Liście są takie
i trawa też.
Jaki to kolor?
Już pewnie wiesz. (Zielony)
Marchewkę zawsze ten kolor kryje
bywają takie również i dynie. (Pomarańczowy)
4. Podział nazw kolorów na sylaby klaszcząc bądź tupiąc oraz wyodrębnienie głoski w nagłosie w wyrazach.
5.Zabawa „Co jest w tym kolorze?” Wymienianie przez dzieci przedmiotów w danym kolorze znajdujących się w sali oraz po za nią formułując wyrażenie przymiotnikowe.
−Żółty: banan, słońce;
−Zielony: dywan, trawa, rośliny;
−Niebieski: karton, kredka, niebo;
−Czerwony: smok, krew, serce.
6.Zabawa „Znajdź kolor”. Dzieci tańczą w rytm muzyki , gdy muzyka ucicha nauczyciel wymienia wybrany kolor. Dzieci szukają w sali koloru o jakim mówi nauczyciel i stają przy nim.
7.Wysłuchanie opowiadania pt „ „Kolorowe przedszkole” .
Za siedmioma lasami i siedmioma górami, w różowym przedszkolu zrobionym z różowych landrynek, zamieszkała maleńka dziewczynka, która miała na imię Calinka. Powiem wam w sekrecie, że była siostrą Calineczki. Znacie bajkę o Calineczce, prawda? Otóż Calinka była bardzo do niej podobna. Kochała kwiaty, zwierzęta i drzewa. Miała dobre serduszko i zawsze wszystkim pomagała. Zobaczę, co robią przedszkolaki – postanowiła i wprowadziła się do kącika lalek.
Pod szafą znalazła nawet łupinkę orzecha. Mam łóżeczko! – ucieszyła się.
Rano do przedszkola przyszły dzieci i od razu zaczęła się zabawa. Calinka wystawiła ciekawski nosek zza szafy i przyglądała się dziewczynkom, które gotowały landrynkową, różową zupę dla lalek. Wesołe i zadowolone mieszały chochlami w małych garnkach. Tylko jedna nie bawiła się, choć też miała ogromną ochotę przygotowywać obiad.
-Idź! Wszystko popsujesz! – burknęła do niej jedna z koleżanek.
−Nie chcemy się z tobą bawić! – dorzuciła druga.
−Wszystko leci ci z rąk – usprawiedliwiła się trzecia.
-Czwarta zaś kuchareczka wypaliła:
-Jesteś inna! Masz krzywą rączkę i niebieską kokardę, a my mamy różowe! Nie ma niebieskich landrynek!
-Calince zrobiło się żal niej.. Przydreptała do niej na swoich krótkich nóżkach.
−Cześć! Pobawisz się ze mną? – spytała.
Właścicielka niebieskiej kokardy nie mogła uwierzyć własnym oczom
Ty jesteś Calineczką? Tą z bajki?
−Mam na imię Calinka.
−I naprawdę chcesz się ze mną bawić? Przecież mam krzywą rączkę i niebieską kokardę. Jestem inna.
−Ja też jestem inna. Spójrz, mam małe ręce i nogi, maleńki nos i małą główkę. Nawet serduszko mam – ot, takie, jak ziarenko maku. Ale bije tak samo jak twoje.
Dziewczynka z niebieską kokardą została przyjaciółką Calinki. Zawsze razem się bawiły i wspólnie rysowały.
Lecz pewnego dnia dziewczynki z różowymi kokardami zobaczyły Calinkę.
−Pobaw się z nami – poprosiły.
−Nie mogę – odpowiedziała. – Jestem przecież inna, zupełnie inna niż wy.
Koleżanki spojrzały na Calinkę i na dziewczynkę z niebieską kokardą.
Widać coś zrozumiały, bo na drugi dzień każda miała nową kokardę we włosach. Jedna zieloną w brązowe zygzaki, druga niebieską w żółte kropki.
Od tej pory wszystkie razem się bawią. Różowe przedszkole pomalowano zaś na tysiące innych kolorów.
8.Rozmowa na temat treści opowiadania.
Analiza opowiadania. Ocena zachowania bohaterów.
−Jak miała na imię maleńka dziewczynka? W jakim przedszkolu zamieszkała?
−Co zaobserwowała Calinka pewnego dnia w trakcie zabawy dziewczynek?
−Dlaczego dziewczynki z różowymi wstążkami nie chciały bawić się z koleżanką?
−Czy dobrze postąpiły?
−Co postanowiła w tej sytuacji zrobić Calinka? Dlaczego tak postąpiła?
−Czy dziewczynki z niebieskimi kokardami zmieniły swoje zachowanie?
−Jaki kolor miało przedszkole na początku opowiadania, a jaki – na końcu?
9.Wykonanie pracy plastycznej „Kolorowe przedszkole”. Dzieci otrzymuję kartkę do rysowanie pośladzie z obrazkiem domku, oraz kartkę z elementami do wycięcia. Najpierw poprawiają domek po śladzie ołówkiem, kolorują kredkami brakujące elementy po czym wycinają je , przyklejają na kartkę oraz dokańczają kredkami domek.
10. Samodzielne wykonanie pracy plastycznej. Wywieszenie prac na tablicy w szatni.
Opracowała i przeprowadziła;
Natalia Szarmach