SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW DLA DZIECIE 4,5 LETNICH
Opracowała: Małgorzata Biegun
Ośrodek tematyczny: Wielkanoc
Temat zajęć: Wyspa Wielkanocna – podróż do krainy zabawy
Cele ogólne: Poszerzenie wiadomości na temat Świąt Wielkanocnych. Kształtowanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej. Rozwijanie kompetencji matematycznych. Czerpanie radości i zadowolenia ze wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
- podaje słowa kojarzące się z Wielkanocą
- rozwiązuje zagadki
- dzieli wyrazy na sylaby
- segreguje ze względu na daną cechę
- współpracuje w parze
- wesoło bawi się z innymi dziećmi i rodzicami
- rozwija umiejętność liczenia, dodawania i odejmowania z wykorzystaniem liczmanów
- dostrzega powtarzające się elementy i układa je rytmicznie
- uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych
- reaguje na zmiany tempa, dynamiki
- wykonuje wspólnie prace plastyczną
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy organizacyjne: z całą grupą, w zespołach, w parach, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyty CD, tamburyno, sylwety pisanek, liczmany, obrazki z symbolami Świąt, tekst wiersza, koszyk wielkanocny, kartoniki z kropkami, sylwety kolorowych pisanek, kredki, pisaki, arkusze szarego papieru, plastelina, kreda, papier kolorowy, bibuła
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie przybyłych gości
2. Zabawa integracyjna z rodzicami „Dzień dobry”
3. Zaproszenie dzieci w podróż na Wielkanocna Wyspę
4. „Jedzie pociąg”, „Podniebny lot” – zabawy ruchowe
5. „Jakie to święta” – wprowadzenie do tematu zajęć
6. „Zabawa w skojarzenia” – podawanie słów kojarzących się z Wielkanocą
7. Ćwiczenia klasyfikacyjne „Z jakimi świętami kojarzą się obrazki?” – podział na sylaby nazw obrazków, wyróżnianie głosek w nagłosie
8. „Kwoka i pisklęta” – reagujemy na tempo w muzyce
9. „Wiosenny kujawiak” – taniec w parach
10. „Wielkanocne zagadki” – rozwiązujemy zagadki, wskazujemy rozwiązanie w wielkanocnym koszyku
11. Ćwiczenia logarytmiczne z wykorzystaniem wiersza K. Datkun Czerniak „Kurka”
12. „Pisanki do pisanek” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem tamburyna i sylwet jajek
13. „Taniec piórek” – reagujemy na zmiany dynamiczne
14. Segregujemy pisanki ze względu na cechę – wielkość, kolor – przeliczamy
15. Zabawa „Kolorowe pisanki” – dostrzegamy powtarzające się elementy i rytmicznie układamy je wg wzoru
16. Zabawy matematyczne pod hasłem „Ile kurka zniosła jajek” z wykorzystaniem liczmanów
17. Ekspresja ruchowa dzieci do utworu „Taniec kurcząt w skorupach” M . Musorgskiego
18. „Pisanka Wielkanocna” – praca plastyczna w wykonaniu rodziców i dzieci
19. Ewaluacja zajęć
20. Pożegnanie gości piosenką „Promyk słońca”