Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców dzieci 3 – 4 letnich i nauczycieli Przedszkola Samorządowego nr 56 w Białymstoku,
Temat: Kolorowy ręcznik – malowanie farbą plakatową na płótnie (z elementem batiku) - czyli jak to się stało, że ręczniki zostały oprawione w ramy?
Cele: poznawanie nowych technik i narzędzi plastycznych (rysowanie świecą, wałek malarski), kształcenie wyobraźni, ekspresji plastycznej, dostarczanie wrażeń estetycznych, możliwości doświadczania mieszania barw, utrwalenie zasad higieny osobistej, mycia zębów, przedmiotów związanych z czynnościami higienicznymi, kształcenie zmysłów, zaopatrzenie dzieci w pastę do zębów, przezwyciężanie oporów przed smakiem mięty;
Narzędzia, przybory i pomoce: wałki malarskie ( po 2 wałeczki z nawiniętym na gąbkę sznurkiem), rynienki (tyle ile stolików), grube pędzle malarskie (płaskie i okrągłe), pojemniki na farby, wiaderka z wodą, wiadro z wodą ( na wymianę), świece, płótna (nieco większe niż stoliki), sznureczki, ceraty, pudło z otworem ( czarodziejskie pudło), przybory toaletowe, rulon papieru (może być szary), tamburyno, przybory toaletowe, pasty do zębów dla wszystkich dzieci i gości;
Przygotowanie: dzieci w ranku wykonują wzory świecą na płótnie (dowolne esy floresy- jeśli świece będą kolorowe łatwiej jest dzieciom realizować własne plany), do rogów płócien uwiązujemy sznureczki za pomocą których mocujemy je do nóg stolików uprzednio okrytych ceratą;
Przebieg:
1. Zabawa dydaktyczna „Czarodziejskie pudło” – dzieci poprzez włożenie ręki przez otwór pudła, dotykiem muszą odgadnąć co się w nim znajduje (przybory toaletowe), określają także brakujące przybory (ręcznik), przedstawienie tematu pracy;
2. Poznanie nowych narzędzi – wałek malarski, próba pracy wałkiem na papierze ( na sucho) – nauczycielka rozwija rolkę papieru na dywanie( najlepiej jeśli jest duży);
3. Praca dzieci przy stolikach - zachęcanie do wymieniania się narzędziami, mieszania farb, pokrywania całej płaszczyzny;
4. Mycie rąk, porządkowanie narzędzi i materiałów;
5. Zabawa ruchowa i ilustracyjna do piosenki „Myj zęby” – dzieci biegają w rytm grany na tamburynie, na przerwę nauczycielka śpiewa zwrotkę piosenki, dzieci ją ilustrują dla zmylenia nauczycielka co jakiś czas śpiewa zwrotkę piosenki „Pada deszczyk” (bez zapowiedzi) – dzieci powinny zagrać deszcz na szafkach i stolikach (zabawa znana dzieciom z poprzednich zajęć);
6. Oglądanie efektów pracy – ocena – rozdanie dzieciom pasty do zębów.
UWAGI – efektem pracy były wspaniałe dzieła, które jak to sobie można wyobrazić zupełnie nie przypominały ręczników a abstrakcje „wielkich” malarzy. Dlatego prace zostały oprawione w złote i srebrne ramy i bardzo długo eksponowane na holu przedszkola, gdzie budziły ogólny zachwyt i zainteresowanie i zupełnie nikt nie wierzył, że to są ręczniki. Ale muszę przyznać, że dzieci pracowały z wyjątkowym zapałem i rozmachem. Warto nawet małym dzieciom dawać możliwość eksperymentowania z nowym narzędziami na dużych płaszczyznach a można być pewnym, że zaskoczą swoją wyjątkowością.
Barbara Pasiuk