Scenariusz zajęć otwartych z aktywności matematycznej dla rodziców
pt. „Przyszła wiosna”
w grupie 3,4- latków.
Cel ogólny:
Doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów ze względu na jedną cechę.
Doskonalenie umiejętności posługiwania się pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni i na kartce papieru.
Cele operacyjne:
- nazywa aktualną porę roku,
- śpiewa piosenką,
- dopasowuje obrazki do pory roku,
- układa od najmniejszego do największego,
- nakleja elementy zgodnie z poleceniem,
Metody:
czynna ( samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku),
słowna ( rozmowa, zagadka, objaśnienia i instrukcje),
oglądowa (obserwacja i pokaz),
Formy: praca zbiorowa i indywidualna
Pomoce dydaktyczne: płyta CD, 2 duże obręcze, koperty z zadaniami, papierowe kwiatki, pisanki, klej.
Przebieg zajęć:
1. Dziś, gdy przyszłam do przedszkola, obok drzwi naszej sali leżał list zaadresowany do „Smyków”. Zobaczymy, co jest w środku.
2. Nauczycielka czyta list.
Wczoraj byłam w Waszym przedszkolu, ale nikogo nie zastałam. Chociaż niedawno przyszłam do was, zastanawiam się czy powinnam zagościć u was na dobre. Aby mnie o tym przekonać, musicie rozwiązać moje zagadki, a wiedzcie, że najbardziej lubię matematykę. Życzę Wam miłej zabawy - Pani Wiosna.
3. Dzieci odnajdują koperty.
Brawo dla dzieci, które znalazły koperty. Ułóżcie je teraz wg kolorów zgodnie z szyfrem : żółta, zielona, żółta, zielona, żółta.
4. Otwieramy pierwszą kopertę.
- jaki mamy teraz miesiąc?,
-jaką mamy teraz porę roku?
- czy znacie piosenkę o tej porze roku ?
Dzieci śpiewają piosenkę „Uciekaj zimo”. ( lub inną znaną)
5. Kolejna koperta z obrazkami przedstawiającymi cechy zimy i wiosny.
Zabawa dydaktyczna pt. ,,Witamy – żegnamy”, segregowanie obrazków przedstawiających oznaki wiosny oraz charakterystyczne cechy zimy.
6. Zadanie z koperty kolejnej : Ułóż kwiatki od najmniejszego do największego ( i odwrotnie) . Próby przeliczanie dla dzieci chętnych.
7. Zadanie z koperty zielonej: Dzieci dostają kwiatki w kolorach: czerwony, żółty, niebieski, pomarańczowy. Przy muzyce „Wiosna” Vivaldiego tańczą, na przerwę w reagują zgodnie z poleceniem nauczycielki:
- podnosimy kwiatka do góry,
- kładziemy kwiatka przed sobą,
- dzieci, które mają ten sam kolor kwiatka biorą się za rączki,
- dzieci które mają różne kwiatki robią kółeczko,
- kółeczka dwu-, trzyosobowe,
8. Zadanie z koperty żółtej „Pisanka”.
- naklej na górze pisanki zajączka,
- naklej na dole pisanki kwiatka,
- z boku / po środku naklej tulipana,
- ozdób dalej pisankę wg własnego pomysłu.
8. Ewaluacja zajęcia:
Jak myślicie, czy Pani Wiosna z nami zostanie?
Dzieci, którym się podobało, stają przy słoneczku, te którym się nie podobało przy chmurce.