Konspekt zajęć
Osoba prowadząca: Emilia Prażmo
Temat zajęć: Gramy i wygrywamy – konstruktywne zajęcia w świetlicy szkolnej.
Miejsce : sala świetlicy
Czas trwania: ok. 60 minut
Metody pracy:
- oparte na słowie – pogadanka, rozmowa kierowana, objaśnianie, pochwała
- oparte na obserwacji – prezentacja multimedialna, pokaz
- zajęć praktycznych – kolorowanie kredkami, klejenie, rozgrywanie gry planszowej
Środki dydaktyczne: płyta z prezentacją multimedialną , symbole jako polecenia do gry, duży karton, klej, kredki, obrazki z przedmiotami o różnych kolorach, plansze z zadaniami, zdjęcia zwierząt, symbole z pojazdami, warzywami i owocami
Formy pracy: zindywidualizowana, zbiorowa
Cel główny:
- rozwijanie umiejętności aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu
- doskonalenie umiejętności współpracy w zespole
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wykazuje się pomysłowością i kreatywnością podczas tworzenia gry planszowej
- zna rożne formy spędzania wolnego czasu
- potrafi sam dokonywać wyborów podczas konstrukcji gry
- przestrzega zasad zdrowej rywalizacji oraz zasad ustalonych w grze
- komunikuje się pełnymi zdaniami podczas rozmowy kierowanej oraz odpowiedzi na zadania
- komunikuje się za pomocą komunikacji alternatywnej i wspomagającej
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie wychowanków z tematem i przebiegiem zajęć.
2. Prezentacja multimedialna „ W co gramy?”- omawianie zdjęć, rozmowa na temat sposobów spędzania wolnego czasu na przykładach rożnych rodzajów gier.
3. Przedstawienie jednego ze sposobów spędzania wolnego czasu – konstruowanie gry planszowej.
4. Kolorowanie symboli będącymi zadaniami w grze.
5. Przyklejanie obrazków na wybrane przez uczniów miejsca.
6. Rozgrywanie utworzonej gry planszowej „Ściganki”
7. Nagrodzenie zwycięscy.
8. Podsumowanie , podziękowanie za wspólne zajęcia.