X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36718
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Marchewkowy tort, czyli o tym, jak to jest być innym - scenariusz zajęć otwartych z rodzicami

Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami według pedagogiki F. Froebla

Temat: „Marchewkowy tort”, czyli o tym, jak to jest być innym

Cel główny: Przybliżenie rodzicom organizacji pracy według koncepcji F. Froebla
Cele: - rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i oglądania przedstawień,
- wdrażanie do szanowania innych, respektowania ich praw oraz indywidualnych potrzeb,
- rozwijanie umiejętności wczuwania się w emocje i uczucia innych,
- wdrażanie do nawiązywania relacji rówieśniczych opartych na szacunku i tolerancji oraz nie
wyśmiewania się ze słabszych i chorych,
- rozwijanie samodzielności, odpowiedzialności, myślenia twórczego i poczucia sprawstwa,
- uświadamianie rodzicom obopólnych korzyści płynących ze wspólnej zabawy,
- zacieśnienie więzi między rodzicami i dziećmi.
Metody: poszukujące: rozmowa, praktyczne: zadań, ćwiczeń, ekspresyjne: ekspresyjne: ekspresji słownej mówionej
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki: opowiadanie G. Kasdepke „Marchewkowy tort”, sylwety do teatrzyku cieni Froebla (zestaw 11), froeblowskie przeplatanki, kontur tortu, dar 1 oraz dary 7-10, deski do krojenia, obieraczki, nożyki, talerzyki, marchewki, surówka z marchewki, przecier z marchewki, marchewka konserwowa, młoda z puszki i surowa, łyżeczki.

Przebieg zajęć:
1. „Marchewkowy tort” – inscenizacja w teatrzyku cieni
Rodzice przedstawiają w teatrzyku cieni opowiadanie G. Kasdepke pt. „Marchewkowy tort”.
2. Rozmowa na temat treści opowiadania:
- Kto był bohaterem opowiadania? Jakie wydarzenie było przyczyna spotkania? Kto przybył na nie? Jak czuła się Martynka, gdy Robert powiedział, że ona się nie bawi i nie je słodyczy? Jak Ty byś się czuł na jej miejscu? Jak zachował się Kacper? Czego uczy nas ta historia?
3. Wprowadzenie daru 1.
Nauczycielka wyjmuje zza pleców pudełko daru 1 owinięte wstążką jak prezent i recytuje wiersz:
Posłuchajcie, coś tu mam, jakiś prezent chcę wam dać.
Pudełkiem można potrząsnąć, lecz wieka nie otwierać.
Co się tam ukrywa? Odgadnijcie sami.
To co z niego wyjmiemy, zostanie już z nami. (D. Heldt)
Nauczyciel podaje rodzicom pudełko, prosi by ci powiedzieli, co tam może się ukrywać. Następnie prezentuje piłeczki. Każdy uczestnik spotkania wybiera jedna piłeczkę w dowolnym kolorze.
4. Zabawy z piłeczkami:
Nauczyciel mówi rymowanki, a rodzice i dzieci postępują zgodnie z instrukcjami w nich zawartymi:
• „Kolorową piłeczkę w ręce mam, mamie lub tacie w darze ją dam” (D. Heldt) - dzieci podają piłeczkę rodzicom,
• „Kolorowa piłeczka wesoło bawić się chciała, więc z rąk rodzica do rąk dziecka żwawo przeskakiwała” (D. Heldt) - rodzice wraz z dziećmi rzucają do siebie piłeczki,
• „Kolorowa piłeczka jest także wełniana, nadaje się zatem świetnie do masażyków pisania” (D. Heldt) - rodzice wykonują masażyki piłeczką na plecach dziecka,
• „Zabawa ta jest przez rodziców bardzo lubiana, więc teraz będzie zmiana” (D. Heldt) - dzieci z rodzicami zamieniają się rolami,
• „Piłeczki się już zmęczyły, więc o powrót do pudełka poprosiły. By nie wrzucać ich stertami, ułożymy je parami” (D. Heldt) - rodzice i dzieci odkładają piłeczki do pudełka.
5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych:
- grupa darów: ozdabianie konturu tortu wyciętego z pomarańczowego brystolu darami 7-10,
- grupa twórcza: wyplatanie marchewki,
- grupa badawcza: badanie smaków marchewki w różnej postaci (surowa, konserwowa, przecier, sok, młoda z puszki, surówka), zapisywanie z pomocą rodziców swoich spostrzeżeń i doznań,
- grupa gospodarcza: przygotowywanie marchewek na poczęstunek (obieranie i krojenie „w słupki”).
6. Ewaluacja
Rozmowa na temat zadań i efektów prac w poszczególnych grupach.

Literatura:
G. Kasepke, Marchewkowy tort [w]: Małek K., Teatrzyki. Wielka Księga inspiracji. Propozycje animacji teatralnych i zabaw w oparciu o pedagogikę F. Froebla, Lublin 2016, s.187-188.
Bilewicz-Kuźnia B, Małek K., Kustosz S., Program wychowania przedszkolnego Dar Zabawy, Lublin 2017.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.