Scenariusz zajęć
Prowadząca: Anna Hanzlik
Temat kompleksowy: Nadchodzi wiosna.
Temat dnia: Zabawa dydaktyczna „Wiosenne kwiaty” – kształtowanie umiejętności liczenia.
Metody pracy: czynna, oglądowa, słowna;
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Cel główny:
- klasyfikowanie sylwet kwiatów wg rodzaju;
- kształtowanie umiejętności liczenia;
Cele szczegółowe (dziecko):
- klasyfikuje sylwety kwiatów wg rodzaju;
- przelicza sylwety kwiatów;
- porównuje wielkość zbiorów (posługuje się określeniami, najwięcej najmniej);
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- maluje farbami plakatowymi sylwetę krokusa;
Pomoce dydaktyczne: obrazki przedstawiające wiosenne kwiaty, sylwety kwiatów ( krokusy, przebiśniegi), obręcze hula hop, farby, patyczki kosmetyczne, odtwarzacz CD,
Przebieg zajęć
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są”.
Wszyscy są witam was
Zaczynamy już czas
Jestem ja jesteś ty
Raz dwa trzy.
2. Oglądanie ilustracji przedstawiających wiosenne kwiaty ( krokusy, przebiśniegi). Opisanie ich wyglądu, koloru, nazywanie kwiatów.
3. Zabawa muzyczno – ruchowa „Kwiaty rosną”. . Dzieci są maleńkimi cebulkami, z których wyrosną kwiaty – siad skulny. Przy akompaniamencie muzyki bardzo powoli zaczynają rosnąć podnosząc się do góry coraz wyżej. Unosząc ręce i stojąc na placach dzieci „kwiaty” kołyszą się, wystawiając główki do słońca. Po chwili znów powoli wracając do wcześniejszej pozycji.
4. . Zabawa matematyczna „Wiosenne kwiaty”.
Dzieci segregują sylwety kwiatów rozłożone na dywanie
( wkładają do odpowiednich obręczy). Następnie przeliczają liczebnikami głównymi w zakresie 3-5 oraz porównują, których kwiatów jest więcej a których mniej.
5. Zabawa ruchowa z el skłonu „Zrywamy kwiaty”.
6. Malowanie sylwety krokusa farbami plakatowymi z użyciem patyczków kosmetycznych.