X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3669
Przesłano:

Zwyczaje i tradycje wielkanocne - scenariusz zajęć dla klasy I

Temat dnia: Przy wielkanocnym stole.

Cel ogólny: Poznajemy zwyczaje i obrzędy wielkanocne.

Cele operacyjne:
pozna sposób dekorowania stołu wielkanocnego i wspólnie z rówieśnikami udekoruje go,
wymieni niektóre zwyczaje i obrzędy wielkanocne na podstawie wiadomości zdobytych na wcześniejszych zajęciach oraz na podstawie własnych doświadczeń,
ustnie zredaguje życzenia świąteczne i złoży je koledze,
przeczyta tekst ze zrozumieniem,
uzupełni luki w tekście obrazkami lub wyrazami,
zaśpiewa piosenkę „ Pisanki”
poprawnie rozwiąże działania na dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20,
pokoloruje matematyczną pisankę według podanego wzoru.

Metody pracy:
rozmowa kierowana pytaniami otwartymi,
pokaz,
rozwiązywanie problemów,
metoda zajęć praktycznych.

Formy pracy:
indywidualna,
grupowa,
zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
rebusy,
wiersze,
piosenka,
tekst z lukami,
kartoniki z działaniami,
matematyczne pisanki,
przedmioty do nakrycia stołu.

Przebieg zajęć:

1. Nawiązanie do poprzednich zajęć2. . Zbiorowe rozwiązanie rebusu.

3. Rozmowa w kręgu na dywanie. Rozpoznawanie umieszczonych na stole przedmiotów.

4. Recytacja przez nauczyciela wiersza „Wielkanoc”. Uczniowie starają się odpowiedzieć5. na pytania:
-Jaki nastrój wprowadzają święta?
- Jakie one są ?
- Jak inaczej moglibyśmy je nazwać?

6. Praca indywidualna. Wyliczanie działań matematycznych na kartonikach, ułożenie
wyników od najmniejszego do największego, odwrócenie kartoników, odczytanie
zdania i przepisanie go do zeszytu.

7. Rozmowa na dywanie na temat zwyczajów wielkanocnych znanych dzieciom.
- święcenie palm,
- odwiedzanie w kościele grobu Chrystusa,
- święcenie pokarmów,
- śmigus- dyngus,
- ozdabianie jaj,
- dzielenie się jajkiem,
- składanie, wysyłanie życzeń świątecznych.

8. Słuchanie wiersza „Wielkanocny stół”. Analiza treści wiersza.

Dekorowanie stołu:
- nakładanie obrusa,
- układanie pisanek,
- wazonu z palmą,
- bukszpanu,
- cukrowego baranka,
- babki wielkanocnej,
- zajączka,

Rozmowa przy stole- wyjaśnienie znaczenia poszczególnych symboli.

9. Dzielenie się jajkiem, redagowanie i wzajemne składanie życzeń. Degustacja babki przy herbatce.

10.Śpiewanie piosenki „Pisanki”.

11.Praca indywidualna na dwóch poziomach. Uzupełnianie tekstu z lukami wyrazami lub rysunkami. Głośne, indywidualne odczytanie tekstu przez uczniów.

12. Rozwiązywanie działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20. Kolorowanie pisanki według polecenia.

13. Sprawdzenie poprawności i estetyki wykonanych zadań, urządzenie wystawki.

14. Zabawy ruchowe, porządkowanie sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.