Numer: 36687
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Chomik szuka wiosny - zabawy dydaktyczne zainspirowane utworem A. Galicy

Scenariusz zajęć dla dzieci 5,6-letnich

Temat: „Chomik szuka wiosny” - zabawy dydaktyczne zainspirowane opowiadaniem A. Galicy

Cele główne:
poznanie cech charakterystycznych nadchodzącej pory roku – wiosny
wdrażanie do uważnego słuchania utworu literackiego i wypowiadania się na jego temat
rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej
doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 7, układania działań artymetycznych
rozwijanie spostrzegawczosći oraz umiejętności klasyfikowania

Metody:
pedagogika zabawy
m. Gruszczyk – Kolczyńskiej
MDS
pedagogika Froebla
pedagogika planu daltońskiego
teatrzyk stolikowy
rozmowa

Realizacja treści z podstawy programowej:
I – 3, 5, 7,9; III – 8; IV – 5,7,11, 12, 15, 18;

Pomoce:
rekwizyty do teatrzyku wykonane z Darów Froebla
emblematy wiosennych kwiatów
ilustracje do opowiadania: bazie, bocian, słońce za chmurką i spadające krople deszczu, ptaki budujące gniazdo, przebiśniegi
koperty z: sylwetami żab, słomką, kołem, cyframi i znakami arytmetycznymi
kostki do gry z 3 rodajami żabek: uśmiechniętą, zdziwioną i smutną
tace z kaszą
nagrania, magnetofon
materiały do pracy w kącikach: artykuły spożywcze na kanapki, różnej wielkości koła, klej, kartki, kostki lodu z częściami żonkila, Dar 8 i 10
instrukcje czynnościowe i karty kontrolne

Przebieg:
1. Powitanie
2. Teatrzyk stolikowy
3. Omówienie teatrzyku, wybór odpowiednich ilustracji
-Jakie zwierzątko wybrało się na poszukiwanie wiosny?
- Kogo spotkał chomik w czasie swojej wędrówki?
- Co robiły wierzbowe kotki?
- Jaka była pogoda w czasie spaceru chomika?
- Dlaczego małe białe kwiatki nie odpowiedziały na pytanie chomika?
- Czym były zajęte ptaki?
- Czy bocian rozpoznał chomika?
- Czy ktoś powiedział chmikowy, czy przyszła wiosna?
Wyjmijcie obrazki z kopert i ułóżce je w kolejności zgodnej z treścią opowiadania. Przyjrzyjcie się obrazkom.
- Czy chomikowi udało się odszukać wiosnę? Dlaczego tak uważacie?
- Co lub kogo mógłby spotkać jeszcze chomik?
4. Zabawa ruchowa:”Kwiatki rosną”
Dz. otrzymują emblemat jednego z kwiatów: przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki, żonkile, przylaszczki, zawilce, hiacynty
Dz. kucają, chowając głowę mniędzy nogami. Na dzwięk muzyki powoli podnoszą się – wyminiony rodzaj kwiatka - rosną, wznoszą złączone ręce nad głowę, następnie rozchylają na boki. Następnie kwiaty tańczą wioseny taniec.
5. Zabawa graficzna: „Bazie”
Na tacach z kaszą dz. rysują bazie w rytm słyszanej muzyki.
6. Zabawa matematyczna „Żabki”
Dz. otrzymują koperty z sylwetami żab, słomką i granatowym kołem (staw), cyframi
N-l za zasłoną wrzuca do naczynia z wodą 7 nakrętek a zadaniem dz. jest policzenie ile żabek wskoczyło do stawu i ułożenie tylu sylwet żab w swoim stawie – kole, za pomocą słomki.
Następnie n-l wyjmuje w wody 3 nakrętki (tak by było słychać) a zadaniem dz. jest policzenie, ile żabek wyskoczyło ze stawu i za pomocą słomki przenienie sylwet żab na brzeg – poza koło (staw). Układają działanie.
Próby układania innego zadania tekstowego (dz. chętne)
7. „Takie same żabki” - zabawa matematyczna
W parach:
Jedna osoba rzuca kostką a druga odszukuje żabkę z wylosowaną miną. Układanie ich w stawie – kole. Nastęuje zmiana. Zabawa trwa 5 min. Ile masz żabek uśmiechniętych, ile zdziwionych a ile smutnych? - połóż odpowiednie katoniki z cyframi.
8. kąciki:
badawczy – roztapiają kostki lodu w których ukryte są części wiosennego kwiatka – żonkila. Potem mają go złożyć i nazwać poszczególne części rośliny.
gospodarczy – wiosenne kanapki
twórczy – żabka z kół - origami
darów – układanie bazi w wazonie (patyczki i kropeczki) Dar 8 i 10

Zadanie dodatkowe:
„Kwiatki na rabatki” – układanie kompozycji wiosennego ogrodu Dar 7 lub układanie wiosennego kwiatka, jakiego dz. ma na plakietce. (do wyboru) – Dar 10 i 8

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.